nojavan7ContentView Portlet

کتابِ راهگشا
معرفی کتاب مسئله حجاب
کتابِ راهگشا

سال‌ها پیش، یعنی زمانی که خیلی از ما هنوز به دنیا نیامده بودیم، افرادی مانند شهید مطهری می‌دانستند که حجاب موضوعی چالش‌برانگیز بین نسل‌هاست! به همین دلیل سلسله جلساتی در بابِ حجاب، در انجمن اسلامی دانشجویان پزشکی گذاشته بودند تا مسئله حجاب را حسابی بررسی و در حد توانشان به پرسش‌های دانشجویان در این زمینه جواب دهند. مجموع آن سلسله جلسات شد کتابِ «مسئله حجاب».

1

فلسفه حجاب

یکی از نقاط قوت کتابِ «مسئله حجاب» آن است که باگذشت سال‌ها، هنوز هم پاسخ‌گوی بسیاری از سؤال‌ها و چالش‌های امروزی است. جالب است بدانید که آقا در مورد آثار استاد مطهری فرمودند: «اگر کسی فقط آثار ایشان را از اول تا آخر با دقت بخواند، کافی است که او را به یک سطح راقی از معارف عمیق اسلامی برساند.»( ۱۳۸۹/۲/۱۴)
پس در مسئله حجاب هم بدون شک یکی از مهم‌ترین منابع ما کتاب‌های ایشان است. تابه‌حال به این فکر کرده اید که اسلام مبتکرِ حجاب بوده است یا از زمان هایی قبل از اسلام هم حجاب بوده است؟ حدود حجاب اسلامی با حجاب ما‌قبل اسلام چه تفاوت‌هایی داشته است؟ علت و فلسفه حجاب ازنظر اسلام و قبل از اسلام چه بوده است؟ اگر در ذهنتان سؤا‌ل‌هایی مثل حجاب از کجا آمده و حدومرزش چیست، کجاها باید حجاب داشت و کجاها لازم نیست، آیا فرهنگ در نحوه پوشش و حجاب مؤثر است یا نه، یا مثلاً سؤالاتی در باب روابط با زنان و مردان، این‌که چقدر می‌شود با جنس مخالف در ارتباط بود، چطور حجاب محدودیت نمی‌آورد و آیا حجاب فقط برای زنان است و.... کتاب مسئله حجاب را ورق بزنید و جواب سؤال‌هایتان را پیدا کنید. شهید مطهری با نثری روان، ساده و شیرین و گاه با آوردن سخنانی از بزرگان غرب درباره حجاب و پوشش، به اهمیت موضوع حجاب در تمام فرهنگ‌ها می‌پردازد. او همچنین با بررسی سیر تاریخی حجاب به نحوه پوشش زنان در ایران باستان، حجاب در قوم یهود، حجاب در هند و حجاب در جاهلیت عرب می‌پردازد. 
شما با خواندن این کتاب نگاه جامعی به مسئله حجاب پیدا کرده و درباره چرایی و چگونگی‌اش اطلاعات خوبی به دست می‌آورید. جالب است بدانید هنوز هم کتاب مسئله حجاب شهید مطهری در صدر دیگر کتاب‌های با محتوای حجاب است.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA