nojavan7ContentView Portlet

دختران حاج قاسم
گزارشی از همایشی دخترانه که میزبانش دختران شهدای مدافع حرم بودند
دختران حاج قاسم
حاج قاسم می‌گفت تمام دختران ایران، دختران من هستند

چند روزی بود که دختران مشهدی زمزمه‌هایی به گوششان رسیده و خود را برای یک اتفاق خوب آماده می‌کردند. یکی‌یکی دعوت‌نامه شرکت در مراسمی را می‌گرفتند که با دیدن نام آن دلشان تکان می‌خورد. اسم همایش «دختران حاج قاسم» بود و همین نام کفایت می‌کرد که جمعیت دختران را صبح روز پنجشنبه به سالن صبا بکشاند. این مراسم، دخترانی از سراسر جبهه مقاومت را به مشهد، شهر امام رضا (علیه‌السلام)، دعوت کرده بود، دخترانی از کشورهای لبنان، عراق، یمن، بحرین و دختر رهبر شیعیان نیجریه؛ شیخ زکزاکی. 
وقتی رسیدم خانواده شهید محرابی به استقبال آمدند و من خیره به‌صف طولانی دخترانی که پذیرش می‌شدند به جاذبه این اسم فکر می‌کردم، به کشش نام «حاج قاسم».

1

خادم دختران شهر

پیدا کردن دختران شهدا که میزبان این مراسم هستند، سخت نیست. آن‌ها روسری‌های یک‌شکل پوشیده و خود را خادم دختران شهر معرفی می‌‌کنند. می‌گویند: هدف از این مراسم این است که فاصله‌ بین خانواده شهدا و سایر دختران شهر را نفی کرده و همدلی‌مان در مسیر گرفتن انتقام سخت و تحقق اهداف عالی نظام به رخ دشمنان بکشیم. با زینب محرابی، فرزند شهید حسین محرابی برای چند دقیقه‌ای هم‌صحبت می‌شوم. زینب که روز عرفه حاج قاسم، مهمان خانه‌شان بوده می‌گوید: ما این مراسم را برگزار کردیم و خودمان خادم دختران حاج قاسم هستیم و چون ما دختران ایران، خود را دختر حاج قاسم می‌دانیم، قطعاً مسئولیتی بر دوش ماست و باید تک‌تکمان انتقام حاج قاسم را بگیریم. شهادت سردار، مرا بسیار ناراحت کرد. قبلاً مشتاق بودم که در نابودی آمریکا و اسرائیل تأثیرگذار باشم، اما اکنون تمام فکر و ذهنم این است که خودم قدمی بزرگ برای این راه بردارم. اگر دشمنان انقلاب اسلامی با به شهادت رساندن حاج قاسم فکر کردند ما را زمین‌گیر می‌کنند و ایشان را شهید کردند، بدانند نه ایشان از میان ما رفتند و نه ما زمین‌گیر می‌شویم؛ بلکه بسیار مصمم‌تر شدیم که دست‌به‌دست یکدیگر داده و جبهه ظلم در جهان که در رأس آن آمریکا و اسرائیل هستند را نابود کنیم. زینب می‌گوید: وقتی‌که حاج قاسم به منزل ما آمدند، داخل اتاقم آمده و بعد از یک گفت‌وگوی صمیمانه انگشترشان را به من هدیه دادند، بعد هم از من و خواهرم خواستند برای شهادتشان دعا کنیم. 

2

حاج قاسم کنار ماست

پس از زینب به سراغ فاطمه شمس‌آبادی، فرزند شهید حسنعلی شمس‌آبادی رفتم که حضور در این همایش را آغاز بسم‌الله الرحمن الرحیم دانسته و می‌گوید: قرار است انتقام سخت بگیریم. همان‌طور که حاج قاسم گفته بود تمام دختران ایران، دختران من هستند، اینجا آمده‌ایم که بگوییم دختر شما هستیم و راه و کردار و منش محمدی شما را ادامه خواهیم داد. ما آمده‌ایم بگوییم با یکدیگر، مهر، محبت، اتحاد و همبستگی داریم و  با این اتحاد چشم دشمنان و جنتلمن‌های آمریکایی را کور می‌کنیم. سال گذشته ملاقاتی با سردار داشتیم و به ما امید دادند و گفتند ما هنوز در جبهه مقاومت هستیم و انتقام پدران شما را می‌گیریم. 
نگار، فرزند شهید محمد‌علی خادمی می‌گوید: در این مراسم شرکت کردیم تا بگوییم با سایر دختران ایران و کنار هم هستیم، اگر سردار شهید شدند اما دخترانشان هستند و راهشان را ادامه می‌دهند. حاج قاسم پدر ما و پدر تمام دختران سرزمین ما بود و زمانی که رفتند، غم و غصه به سرزمین ما آمد. از نبود سردار ترسیدیم و با خود گفتیم چگونه حاج قاسم را کنار خود احساس کنیم؟ اما خیلی زود فهمیدیم که هنوز حاج قاسم کنار ماست.  

3

فاتح قلب‌ها

حجت‌الاسلام سرلک اولین سخنرانی است که در این مراسم صحبت می‌کند. او می‌گوید: به تعبیر رهبر انقلاب، حاج قاسم یک مکتب و جریان بود. یک نگاه متفاوت به هستی و یک نسبت دقیق با حوادث پیرامونی داشت. به تعداد ما انسان‌ها نگاه و موضوع وجود دارد. آن چیزی که حاج قاسم را متمایز کرده و باعث می‌شود خود را در این مصیبت شریک بدانیم نگاه و مکتب حاج قاسم بود. نگاه او چه نگاهی بود و او کیست که ما باید دختران او را تجلیل کنیم و بگوییم دخترانی هستند که باید جنس نگاه دخترانه خود را بر اساس نگاه حاج قاسم به هستی و زندگی پیدا کنند. او چه جنس نگاهی داشت؟
حاج قاسم سلیمانی به تبعیت از اولیا، سیدالشهدا، پیامبران و حضرت محمد(صلّی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم) آمده بود برای خدا مشتری پیدا کند و چقدر مشتری پیدا کرد و چه دل‌هایی را به خدا متوجه کرد. در نوع زندگی خودش تمام دنیا با تمام جاذبه‌هایش حریف حاج قاسم نشد. 
حجت‌الاسلام سرلک در ادامه می‌گوید: دختران! شما این افتخار را داشتید که یک اسطوره را ببینید، برخی افراد بعد از رفتن اسطوره می‌شوند اما حاج قاسم در زمان زنده بودن هم اسطوره بود. شما حاج قاسم را از نزدیک دیدید و نسل هم‌نفس با حاج قاسم بودید. 
سردار، بی‌نظیر بود و هیچ مرزی در مقابل او نیست؛ لذا تمام قلب ما در فتح نگاه حاج قاسم است. الحمدالله حاج قاسم قلب ما را فتح کرده است، این مغناطیس بزرگ حاج قاسم است و مکتب حاج قاسم یعنی این.

4

راز جاودانگی

حجت‌الاسلام مهدوی ارفع نیز در این همایش به ارزش و جایگاه شهدا اشاره کرده و می‌گوید: شهدا از قفس دنیا نجات پیدا کردند و ما چه می‌کنیم؟ باید از تنبلی و تن‌پروری بیرون بیاییم. اما امروز نظام سلطه از ما چه می‌خواهد؟ این‌که کاری به کشورهای مظلوم جهان چون نیجریه و پاکستان نداشته باشیم، تا آب‌ونان ما را فراهم کنند.
درسی که از شهدا می‌گیریم این است که اگر دنیا می‌خواهید عزتمند زندگی کنید. ما عزت را در تشییع‌جنازه سردار مشاهده کردیم، کجای دنیا مانند این را دارید؟ در مقابل این سردار، رئیس‌جمهور آمریکا توسط حزبی که به او رأی دادند، محاکمه می‌شود. مقاومت شما درس بزرگی برای تمام دنیاست که اگر سر خَم نکنید، حتماً سرِ نظام سلطه را خم خواهید کرد. اما اگر سر خم کردید، زندگی برای ما معنی ندارد. شهادت تمام‌شدنی نیست؛ بلکه بقا در عالم وجود است. بسیاری از افرادی که سردار را ندیده بودند، از او درس زندگی می‌گیرند، این‌یک حادثه نیست. هر فردی می‌خواهد جاودانه شود هیچ راهی جز مقاومت در مسیر آرمان و ارزش‌های انقلاب ندارد. 

5

زینب‌های مقاومت

دیوارِ دل نوشته‌های دختران هم در این برنامه شامل دست‌نوشته‌هایی از جنس یادگاری، عهد و پیمان جدید با سردار و التماس دعا بود. در پایان مراسم، جمعیتی که در سالن حضور داشتند همراه با دختر شهید عطایی پیمان‌نامه شهدا را خوانده و شعار مرگ بر آمریکا سر دادند و حرف پایانی‌شان این بود: «ما دختران سردار شهادت و رشادت با تأسی از پدرانمان محکم‌تر و مقاوم‌تر از قبل با شعار مرگ بر آمریکا یادآور می‌شویم که همیشه آمریکا دشمن ماست و ما با دولت‌مردان آن‌ها خصومتی پایان‌ناپذیر داریم. ما زینب‌های مقاوم مقاومت هستیم.»

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA