nojavan7ContentView Portlet

آرین، نوجوان پهلوان
گفت‌و‌گوی نو+جوان با آرین غلامی
آرین، نوجوان پهلوان
+ باید همه تلاشمان را بکنیم که در هر شرایطی، مسیر حق را انتخاب کنیم

طوفان چیزی شبیه همین حرکتی است که چند روز پیش «آرین غلامی» انجام داد. آرین نوجوان دهه هشتادی است که در مسابقات شطرنج سوئد در اوج اقتدار از مسابقه با حریف صهیونیست انصراف داد، قید قهرمانی و جوایزش را زده و نائب قهرمان شد. حرکت فوقالعاده آرین، استاد بزرگ هفده‌ساله، حالا افتخاری برای دهه هشتادیهاست که فصل افتخارآفرینی‌شان شروع شده و هر روز روایت قهرمانی و پهلوانیشان نقل محافل جهانی خواهد بود.

1

پسر طلایی

اولین خاطره من از مصاحبه با آرین خوش‌قولی‌اش است. قرار بود ساعت پنج و نیم صحبت کنیم و آرین رأس ساعت حاضر بود، متولد 80 و دانش‌آموز سال دوازدهم رشته تجربی است. آن‌قدر آرام و متین صحبت میکند که انگار نه انگار چه سروصدایی در دنیا راه انداخته است. آرین استاد بین‌المللی شطرنج است. شش مدال طلای جهانی و آسیایی دارد و اولین بار در سن هشت‌سالگی قهرمان جهان، بعد هم قهرمان مسابقات دانش‌آموزی جهان شده است.

آرین استاد بین‌المللی شطرنج است و شش مدال طلای جهانی و آسیایی دارد

2

ضربه برق‌آسا به صهیونیست‎ها

آرین میگوید: «این مسابقات در دو بخش برق‌آسا و استاندارد برگزار میشد، من تمام شش مسابقه قبلی در بخش برقآسا را برده و صدر جدول بودم؛ حریفهایم از کشورهای اسپانیا، هند، نروژ، سوئد و ایسلند بودند و همه درجه استادی داشتند. در مسابقه هفتم با حریفی که از رژیم اشغالگر قدس بود برخورد کردم و از این مسابقه انصراف دادم.»

در مسابقه هفتم با حریفی که از رژیم اشغالگر قدس بود برخورد کردم و از این مسابقه انصراف دادم

3

همیشه صدر جدول

آرین که تنها بازیکن ایرانی این مسابقات بوده است، میگوید: «من تنها بودم و برای فکر و تصمیم تقریباً دو سه دقیقه وقت داشتم و خودم این تصمیم را گرفتم. هرچند باید بی‌خیال قهرمانی میشدم، اما حرف من یکی بود، آن هم اینکه از مسابقه با حریف صهیونیست انصراف بدهم. همه تعجب کرده بودند، خصوصاً به این دلیل که در صدر جدول بودم و وضعیت بسیار عالی داشتم.»

هرچند باید بی‌خیال قهرمانی میشدم، اما حرف من یکی بود، آن هم اینکه از مسابقه با حریف صهیونیست انصراف بدهم

4

تحقیر رژیم اشغالگر

خندههای آرین وقتی در مورد اینکه حال صهیونیستها را گرفته صحبت میکرد خیلی دل‌نشین بود. از اینکه توانسته بود با این حرکت به‌نوعی رژیم اشغالگر قدس را تحقیر کند، خوشحال بود و میگفت فکر میکنم الآن حس خیلی بدی داشته باشند. آرین میگوید: «حتماً مردم فلسطین و کسانی که مقاومت می‌کنند وقتی این خبر را بشنوند خوشحال می‌شوند.»

حتماً مردم فلسطین و کسانی که مقاومت می کنند وقتی این خبر را بشنوند خوشحال می‌شوند

5

آرین استاد بزرگ می شود

بعدازاین هنوز دو دور از بازیهای فکری مانده بود و آن‌قدر از طرف مردم پیام و انرژی مثبت از راههای مختلف دریافت کردم که توانستم در بخش استاندارد، نورم استاد بزرگی را گرفته و از درجه 2500 هم بگذرم. فالورهای پیج اینستاگرامم سه برابر شد و به هر روشی از این حرکت حمایت کردند.

فالورهای پیج اینستاگرامم سه برابر شد و به هر روشی از این حرکت حمایت کردند

6

رضایت آقا

ساعت 3 و 20 دقیقه وارد فرودگاه امام خمینی (رحمت‌الله علیه) شدم و علاوه بر خانواده، مسئولان و استادان با دیدن بسیجیها و دانشجویانی که برای استقبالم آمده بودند خیلی خوشحال شدم و از آنان تشکر میکنم. امیدوارم رهبر انقلاب هم از این کار من خوشحال و راضی باشند.

امیدوارم رهبر انقلاب هم از این کار من خوشحال و راضی باشند

7

همیشه به دنبال حق

آرین میگوید بچههایی که قصد دارند وارد ورزشهای حرفه‌ای شوند باید حواسشان باشد روی خودشان کار کنند که نسبت به مسائل انسانی حساس باشند. کسی که میخواهد قهرمان باشد باید روی مسائل اخلاقیاش هم کار کند. نوجوانهایی مثل من، باید همه تلاشمان را بکنیم که مسیر حق را در هر کار و شرایطی پیدا کنیم و بعد از تشخیص، با اطمینان آن را انتخاب کنیم.

کسی که میخواهد قهرمان باشد باید روی مسائل اخلاقیاش هم کار کند

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA