nojavan7ContentView Portlet

زود باش! از پرواز جا نمانی
راز نماز جعفر!
زود باش! از پرواز جا نمانی

باتوجه به اینکه امسال مراسم معنوی اعتکاف به دلیل شیوع بیماری کرونا برگزار نمی‌شود توصیه معنوی رهبر انقلاب به خواندن نماز حضرت جعفر طیار علیه‌السلام در یکی از این سه روز است. اگر می‌خواهید درباره جعفر طیار و نماز معروفش بیشتر بدانید یادداشت «محمدجواد میری» نویسنده و روزنامه نگار را بخوانید.

1

هدیه معنوی

1. «زود باش! نماز جعفر طیار می‌خونی؟!» هر وقت کاری را طول می‌دادم همین را می‌شنیدم. نمی‌دانستم این نماز جعفر طیار چه‌جور نمازی است؛ فقط می‌فهمیدم که لابد آن‌قدرها طولانی هست که این‌طوری معروف شده!
۲. «اگر توانستی هر روز یک بار؛ اگر نتوانستی، هفته‌ای یک‌بار؛ اگرنه ماهی یک بار؛ نشد، سالی یک بار؛ آن هم نشد، دست کم در عمرت یک بار این نماز را بخوان!»
این توصیه پیامبر به پسرعمویش جعفر بود. درباره‌ نمازی که آقا توصیه کرده در این روزهای (بی)اعتکاف بخوانیمش.
۳. بزرگتر که شدم جعفر طیار را شناسایی کردم: برادر علی (ع)؛ پسر ابوطالب؛ رئیس کاروان مسلمانانی که به حبشه (اتیوپی امروز) مهاجرت کردند تا در سایه حکومت عادلانه‌ پادشاه مسیحی‌اش نجاشی، از شرِ بت‌پرستان مکه در امان باشند...
اما قصه‌ نماز جعفر طیار را خیلی دیرتر فهمیدم. فهمیدم اصلا اول نمازش بوده و بعد جعفر، طیار شده!
۴. وقتی مهاجران بعد از یازده دوازده سال دوری، بالاخره از حبشه به مدینه برگشتند، پیامبر از دیدن جعفر بسیار بسیار خوشحال بود و طبیعی بود هدیه‌ بسیار بزرگی برای او تدارک دیده باشد: آموختن نمازی که مایه‌ از بین بردن گناهان است. اصلاً دقت کرده‌اید چه صاحب‌منصبان و مدال‌دارهایی که در تاریخ فراموش شدند و در عوض چه نام‌ها که به افتخار آن هدایای معنوی که لایقش بودند، ماندگار شدند: دعای «کمیل»، اعمال «اُمّ داوود»، دعای «ابوحمزه‌ ثمالی»...
۵. خدا می‌داند جعفر پسر ابوطالب، در این نماز چه‌ها خواسته بود. چون دو سال بعد از دریافت این هدیه افتخارآمیز، نشان بالاتری گرفت. در فرماندهی سپاه اسلام در جنگ موته (جایی نزدیک سرزمین شام و فلسطین) دستانش قطع شد و به «شهادت» رسید. پیامبر خبر داد خدا دو بال به‌جای دو دست به جعفر داده است. برای همین بین ما نمازش معروف شده به نماز جعفر طیار؛ جعفرِ پروازگر!
۶. با اعتکاف یا بی‌اعتکاف، الان یا بعداً، نماز جعفر چه فرصت خوبی است برای برگ‌ریزان گناه. دست کم یک‌بار که بخوانیمش! تازه بعدش می‌فهمیم نمازی که می‌شود در یک ربع یا بیست دقیقه خواندش، آن قدرها که مثَل شده بود هم طول و عرض ندارد. «زود باش! نماز جعفر طیار نمی‌خونی؟! »

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA