nojavan7ContentView Portlet

ناگهان باران
معرفی کتاب «آن‌مرد با باران می‌آید»
ناگهان باران

حتماً تا به حال یکبار از خودتان پرسیده‌اید. شاید وقتی برای شرکت در راهپیمایی آماده می‌شدید، شاید وقتی مستند تسخیر لانه جاسوسی را در تلویزیون می‌دیدید یا وقتی در جشن دانش‌آموزی مدرسه شرکت می‌کردید. بالاخره یک‌جایی از خودتان پرسیده‌اید: «چرا سیزدهم آبان روز دانش‌آموزه؟» اگر دلتان یک‌ راوی سرحال می‌خواهد که با یک‌روایت شیرین خوشمزه، جواب سؤالتان را بدهد، باید بعد از خواندن این‌ یادداشت، بروید سراغ آن‌مردی که با باران می‌آید.
درست خوانده‌اید، «آن‌مرد با باران می‌آید» اسم تازه‌ترین‌رمان خانم «وجیهه سامانی» است؛ نویسنده‌ای که اگر کتاب‌خوان باشید، اسم او را در میان نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان کشورمان می‌شناسید. خانم سامانی در تازه‌ترین اثرش، آمده سراغ شما. بله! همین‌شمایی که دلتان می‌خواهد تاریخ انقلاب را بلد شوید و بهتر بدانید در چندماه منتهی به بهمن 57 در کشورمان چه اتفاقاتی رخ داده‌ است.

1

انقلاب میلیونی

این‌رمان روایت زندگی پسری به نام «بهزاد» است. نوجوانی که ناگهان در بطن حوادث انقلاب قرار می‌گیرد؛ بدون آن‌که آمادگی این‌حضور را داشته باشد. بهزاد کسی است شبیه شما! نوجوانی با همه احساسات، هیجان‌، شور و انرژی دوره نوجوانی که در دل این‌رمان، در مواجهه با یک‌اتفاق بزرگ قرار گرفته؛ آن‌هم اتفاقی به بزرگی یک‌ انقلاب چندین ‌میلیونی. کتاب به شما این‌فرصت را می‌دهد که خودتان را جای بهزاد بگذارید و به سال 57 بروید و هم‌پای او، تصمیم بگیرید در کدام مسیر حرکت کنید.
«بهروز»، برادر بزرگ‌تر بهزاد، به همراه دوستش، «یاسر» که پسر روحانی محله هم هست، از جوانان انقلابی‌اند. حضور این‌دو شخصیت در کتاب، علاوه بر آن‌که ما را به بطن مبارزات انقلابی می‌برد، اطلاعات خوبی را هم از نحوه مبارزات و اقدامات نوجوان‌ها و جوان‌ها در آن‌مقطع در اختیارمان می‌گذارد. خواندن این‌اطلاعات در دل یک‌رمان، شیرین و لذت‌بخش است؛ به‌خصوص وقتی که داستان به روز مهمی مثل سیزدهم‌ آبان می‌رسد. آن‌وقت است که می‌توانیم ریزبه‌ریز اتفاقات آن روز را داستان‌وار بخوانیم.

2

داستان انقلاب

اشتباه نکنید! این‌کتاب، یک‌اثر مستند نیست؛ اما از مستندات تاریخی در دل آن، خیلی استفاده شده. یکی‌اش یاسر و پدر روحانی او که از جمله شخصیت‌های واقعی و مستند در تاریخ انقلاب‌ هستند که در دل رمان هم قرار گرفته‌اند. مبارزات مردم همدان، تظاهرات علیه اجرای قانون کاپیتولاسیون، تظاهرات دانشجویی علیه رژیم شاه، شعارها و تکبیرهای نوجوانان بر بام خانه‌ها و اتفاقات تاریخی از این‌دست، به وفور در داستان پیدا می‌شوند.
علاوه بر همه این‌ها، نویسنده فضای دهه شصت ایران را به‌خوبی در کتابش توصیف کرده است و این برای ما که آن‌روزها را زندگی نکرده‌ایم و خاطره‌ای از آن ایام نداریم، کمک بزرگی است تا بتوانیم مختصات آن‌دوران را بهتر درک کنیم. کتاب پر است از اسامی محله‌های قدیمی و توصیفات ظریفی مربوط به آن‌دوران که در فضاسازی خوب به ما کمک می‌کنند. از ساختن کوکتل مولوتف گرفته تا اعلامیه‌نویسی در زیرزمین خانه. از «الله‌اکبر»گفتن روی پشت بام گرفته تا شعارنویسی بر دیوار مدرسه. از حضور در تظاهرات و راهپیمایی‌ها گرفته تا کمک به مبارزانی که ساواک به دنبال آن‌هاست. این‌اتفاق‌ها، هم در مدرسه می‌افتند، هم در خانه، هم در مسجد و خیابان. ما با این‌کتاب، هرروز از جایی به جای دیگر می‌رویم و روزهای منتهی به انقلاب را در هرگوشه و کنار پایتخت درک می‌کنیم.

3

کتاب برگزیده

«آن‌مرد با باران می‌آید» در سال ۹۱ برگزیده جشنواره داستان انقلاب حوزه هنری در حوزه نوجوانان شده است. در همایش «روایت انقلاب» هم که در سال ٩٧ به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد، از این‌کتاب تقدیر شد. این‌ها به ما می‌گویند که با یک‌ کتاب خوب و خواندنی در حوزه نوجوان روبه‌رو هستیم. گمانم دیگر وقت آن باشد که به کتاب‌فروشی محله سری بزنید و داستان بهزاد را از زبان خودش بشنوید!

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA