nojavan7ContentView Portlet

رشته‌به‌رشته با نو+جوان
در سومین ماموریت لیگ تابستانه ریش و قیچی دست توست
رشته‌به‌رشته با نو+جوان

ماموریت سوم لیگ تابستانه بدو بدو خودش را رسانده به یکی از موضوعات مهم همه‌ سنین در همه‌ فصول! موضوع انتخاب رشته؛ امّا آیا انتخاب رشته حرف اصلی این ماموریت است؟! لیگ تابستانه از جان انتخاب رشته چه می‌خواهد؟! بیا تا دو تا قصه برایت بگوییم.

1

ماجرای نیلوفر و فرشید

قصه اوّل، ماجرای یک نیلوفرِ هم‌سن‌وسال‌ خودت است، پُراز شوروشوق نوجوانی و عاشق نقاشی و خلق دنیاهای جدید با رنگ‌های تازه‌تر. نیلوفر امسال باید با انتخاب رشته مسیرش را برای باقی زندگی‌اش مشخص کند‌. نیلوفر به بوم و کاغذ و مدادهای رنگی نگاه می‌کند، امّا مادرش فکر می‌کند آینده‌ نیلوفر در رشته‌ پزشکی است و در این رشته می‌تواند موفقیت‌های بزرگی را کسب کند.


در قصه دوم، فرشید را داریم با ده سال سابقه ورزش حرفه‌ای تکواندو؛ از وقتی چشم بازکرده خودش را روی تاتامی دیده و سال‌به‌سال برای عوض‌کردن رنگ کمربندش عرق ریخته است. فرشید شب‌ها با رویای مدال طلای المپیک می‌خوابد و روزها باید پدرش را قانع کند که مهندسی انتخاب زندگی او نیست؛ امّا پدر فرشید هم مثل خیلی از پدرها، آرزوهای بزرگی برای پسرش دارد و مهندسی را راه مطمئن‌تری برای برآورده‌شدن این آرزوها می‌داند. فرشید فقط می‌داند «آقای قهرمان» شدن را بیشتر از «آقای مهندس» شدن دوست دارد.

2

ریش و قیچی دست توست

ریش و قیچی این دوتا قصه را برای تو آورده‌ایم. تو باید با انتخاب یکی از سه گزینه زیر، فرشید و نیلوفر را همراهی کنی. بعدش هم بنویس که با انتخابت، سرنوشت آن‌ها به کجا می‌رسد و چرا این انتخاب بهتر بود. راستی! یک روش خوب برای ارزیابی هر گزینه وجود دارد. برای هر گزینه و تصمیم، روی یک برگه یک جدول با دو ستون بکش. بالای ستون اوّل بنویس «چه اتفاق‌های خوبی می‌افتد اگر گزینه‌ی ؟؟ را انتخاب کنم» و بالای ستون دوم بنویس «چه چیزهایی از دست می‌رود اگر گزینه‌ی ؟؟ را انتخاب کنم.» حالا هر گزینه را بررسی کن و پاسخ‌های این دو سؤال را در ستون خودشان بنویس. به هر کدام از مزایا (اتفاق‌های خوب) یک امتیاز مثبت و به هر هزینه (چیزهایی که از دست می‌روند)، یک امتیاز منفی بده و در آخر، مجموع امتیازهای ستون‌ها را حساب کن. 
گزینه‌ها اینجاست:
1. نیلوفر و فرشید ورزش و هنر را کنار می‌گذارند و روی درسشان متمرکز می‌شوند.
۲. نیلوفر و فرشید روی خواسته‌شان اصرار می‌کنند و هنر و ورزش را ادامه می‌دهند.
۳. با صحبت‌های خانواده، فرشید تصمیم می‌گیرد مهندس شود و ورزش را هم کنارش ادامه بدهد. نیلوفر هم می‌خواهد پزشکی بخواند و نقاشی را خودش ادامه بدهد. 


یک تقلب تپل هم برای جواب‌دادن به این سؤال برایت داریم. سری هم به کتاب «وریا» نوشته‌ زهرا محمدی بزن. چالش انتخاب نیلوفر و فرشید چالش جدیدی نیست، همه ما حداقل یک‌بار تجربه‌اش کردیم. ببینیم چه می‌کنی!

3

چطوری در لیگ تابستانه شرکت کنم؟

تا پایان شهریور هر چهارشنبه منتظر یک ماموریت یا فراخوان جدید در نرم‌افزار نو+جوان باش. برای انجام دادن هر ماموریت تا ماموریت بعدی فرصت داری. بعد از انجام مأموریت به صفحه «خودم» در #نرم‌افزار_موبایلی نو+جوان برو، حالا یک + کوچک کنار صفحه سمت راست می‌بینی، روی آن کلیک کن. در قسمت موضوع، مأموریت را انتخاب کن و در قسمت بارگذاری، عکس یا متنت را بارگذاری کن.


راستی! درباره لیگ تابستانه با دوستانت صحبت کن و آن‌ها را به مأموریت #رشته_به_رشته دعوت کن.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA