nojavan7ContentView Portlet

چطور درس بخوانیم تا تمرکز بیشتری داشته باشیم؟!
راه‌نما
چطور درس بخوانیم تا تمرکز بیشتری داشته باشیم؟!
مسائل نوجوانی شما برای‌ نو+جوان مهم است. مشاوران در بخش #راه_نما به سؤالات منتخب شما پاسخ می‌دهند و راهنمایی‌‌تان می‌کنند.

وقتی درس می‌خوانم در چند دقیقه اول همه‌چیز خیلی خوب پیش می‌رود، ولی کم‌کم افکار دیگر سراغم می‌آید و وقتی متوجه می‌شوم که کلی زمان ازدست داده‌ام. برای ایجاد تمرکز موقع مطالعه راهنمایی‌ام کنید.

1

 ذهن ما یک جورهایی اهل صرفه‌جویی است! مثلاً اگر ده روز از یک خیابان رد شوی، فقط خاطره همان روزی را با جزئیات نگه می‌دارد که اتفاق خاصی در آن خیابان افتاده باشد. هنگام تمرکز هم همین‌طوری است. مغزمان اگر ببیند چیزی حاشیه‌ای و بیهوده است، فوری توجه‌اش را برمی‌دارد می‌برد سراغ چیز دیگر تا در مصرف توجه صرفه‌جویی کند!
 اولین اصل این است: کاری کنیم که نوشته‌های درس، برای ذهنمان مهم بشوند!
درس خواندن‌های دونفره
درس خواندن با تمرین این فکر که :«وای این درس چقدر جذابه!»
درس خواندن وقتی مطلب قبلی را به بعدی‌ها ربط می‌دهیم.
 و یک راه خیلی کلیدی:
درس خواندن با سؤال!
 کمی به صفحات کتاب نگاه کن یا سراغ نمونه سؤالات برو، سؤالی پیدا کن، کمی با آن کلنجار برو، حالا ذهنت را به اندازه کافی قلقلک داده‌ای، شبیه چاله‌ای که کنده شده باشد، آماده ورود مطالب درس هستی تا برایت چاله را پر کنند! این جور وقت‌ها ذهن کمتر دلش می‌خواهد به جاهای مختلف پرواز کند و تمرکز حواس بیشتری داری.
 قلق‌های خودت را پیدا کن. چه زمانی بهتر تمرکز داری؟ جای ساکت؟ صبح‌ها؟ وقتی روی میز باشی؟ مثل یک کاشف دنبال این باش که مدل خودت را پیدا کنی.
 گوشی‌های هوشمند و اطلاعات کوچولوی کم‌عمق سریع‌شان، ذهن‌های ما را بد عادت می‌کند. اگر دنبال یک ذهن هوشمندی، تا می‌توانی از آن‌ها فاصله بگیر! (قبلاً در مورد راه‌حل‌های این قسمت با هم کمی صحبت کردیم.)
راستی این را هم بگویم که مشکلات تمرکز وقتی جدی باشند نیاز به مراجعه به پزشک خواهند داشت. انشاالله که تنت به ناز طبیبان نیازمند مباد البته.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA