nojavan7ContentView Portlet

امتحان امید و تلاش
ویژه کنکوری ها
امتحان امید و تلاش
یادداشتی از دکتر مرضیه مدنی فر- روانشناس، مشاور و مدرس دانشگاه

سال سختی را پشت سر گذاشته‌ای. هرچه اتفاق ریز و درشت و تلخ و شیرین بود، امسال افتاد. می‌دانم این بالا و پایین‌های روزگار کمی کلافه و نگرانت کرده. می‌فهمم چه‌قدر چیزهای زیادی ذهنت را ممکن است آشفته کرده باشد. اما این را هم می‌دانم که این روزها و ساعت‌های آخر برای تو، روزهای طلایی برداشت محصول است. زمانی که باید ذهنت را از آشفتگی‌ها نجات بدهی، استرس‌ها را مدیریت کنی و از زمان باقی مانده به بهترین نحو استفاده کنی و در آخر سعی کنی سر جلسه امتحان بالاترین بازدهی را داشته باشی.

1

چند ترفند ساده

حتماً می‌پرسی چه طور می‌توانم از پسِ امتحان بربیایم؟
1-  این چند روز هرچه قدر می‎ توانی از دنبال کردن اخبار و پرسه زدن در فضای مجازی دوری کن. اطلاعات مورد نیازت را در سایت سازمان سنجش چک کن و اجازه نده حرف و حدیث‎ ها، آرامش این روزهایت را برهم بزند.
2- چرا این جزوه را نخواندم و چرا فلان تست را نزدم و چرا از وقتم بهتر استفاده نکردم و کاش فلان اتفاق نیفتاده بود و کاش سوال‌ها از این مبحث نباشد، کاش فلان رشته را قبول شوم و...  خلاصه، همه‌ ای‌کاش‌های گذشته و آینده را رها کن و فقط همین حالا را دریاب؛ همین لحظه طلایی را. 
3- این چند روز اصلاً سراغ خواندن مطالب جدید یا درس‌های سختی که قبلاً متوجه نشده‌ای، نرو. فقط مطالب قبلی را با آرامش مرور کن. 
4- روز آزمون هم سعی کن احساسات خودت را مدیریت کنی. این را بدان که تو مدیر این عملیات مهم هستی، تا اینجا وظیفه اصلی‌ات خوب درس خواندن بوده و از اینجا به بعد مدیریت احساساتت خیلی مهم است. پس اجازه نده چیزی یا کسی ذهنت را آشفته کند. خودت هم درگیر فکر و خیال‌ها نشو، اجازه بده فکر و خیال‌ها عبور کنند. لازم نیست جلوی حرکت‌شان را بگیری ولی دنبالشان هم نکن. هر وقت مضطرب شدی چند تا نفس عمیق بکش و دلت را به خدا بسپار.
5- این‌که تو امسال در حد توان تلاشت را کرده‌ای از همه چیز مهمتر و با ارزش‌تر است و در واقع نتیجه اصلی آزمون همین تجربه‌ها و تغییر‌ها و رشدی است که در تو ایجاد شده است. پس خوشحال باش چون بر اساس این ملاک قبولِ قبولی.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA