nojavan7ContentView Portlet

جوان مورد علاقه رهبر انقلاب
جوان مورد علاقه رهبر انقلاب
خاطرات ورزشی محمود خسروی‌وفا از رهبر انقلاب

ورزش کردن از آن کارهایی است که از هر طرف نگاه کنیم بُرد با ماست. هم فال است و هم تماشا. علاوه بر آنکه به جسم‌مان رسیدگی کرده و حالش را خوب می‌کنیم، نشاط و روحیه‌ می‌گیریم و ورزش کردن برایمان به تفریح بسیار لذت‌بخش و مفیدی تبدیل می‌شود. اصلا خیلی از ما وقتی اسم تفریح می‌آید به یاد جست‌وخیز و دویدن و پریدن می‌افتیم. خلاصه که ورزش یکی از آن کارهایی است که  تفریح دو آتشه‌ای است. شاید فکر کنید این روزها که شرایط دنیا کمی پیچیده شده و امکان رفتن به سالن ورزشی و باشگاه نیست چه راه‌حلی وجود دارد؟ چه ورزش‌هایی می‌توانیم انجام دهیم؟ اگر دوست دارید ورزش کنید بیایید به سراغ ورزش‌های مورد علاقه آقا برویم تا هم بتوانیم ورزش کنیم و هم مراقب سلامتی خود و دیگران باشیم. اما ورزش‌های مورد علاقه آقا کدام هستند؟ کدام ورزش‌ها است که آقا به صورت ثابت در برنامه زندگی‌شان آن را لحاظ می‌کنند؟ 
خاطرات آقای محمود خسروی‌وفا که هم مسئول حفاظت آقا در زمان ریاست جمهوری ایشان بوده و هم از مسئولین ورزشی کشور هستند برای این آشنایی کمک‌مان می‌کند.

1

جوان پرجنب و جوشش خوب است

آنچه من در این مدت از رفتار و گفتار حضرت آقا متوجه شده‌ام، این است که ایشان کلاً از جوان پرجنب و جوش خوششان می‌آید و این را بارها به زبان آورده‌اند. اصلاً با سستی و زیاد خوابیدن جوان‌ها موافق نیستند. یک بار با یکی از محافظان خدمتشان بودیم، من به حضرت آقا گفتم این آقایی که همراه من است، می‌تواند هزاروپانصد بار بدون توقف شنا برود. آقا باتعجب پرسیدند: هزاروپانصد؟! بعد به او گفتند که الان هم می‌توانی شنا بروی؟ او هم کتش را درآورد و بدون اینکه بدنش را گرم کند، سیصدبار شنا رفت. آقا گفتند: بس است، قبول کردم. به‌ طور کلی حضرت آقا از مشاهده‌ جوانان پرجنب‌وجوش و پرتحرک لذت می‌برند.

2

روی فرم باشیم

یادم می‌آید که آقا در اوایل انقلاب یک روز به من گفتند من نذری دارم و می‌خواهم به امام‌زاده داوود سلام‌الله‌علیه بروم. ما هم برنامه‌ریزی کردیم و همراه چند تن از محافظ‌ها و آقای راشد یزدی به سمت امامزاده داوود حرکت کردیم. ایشان لباس پاسداری پوشیدند و صورتشان را با چفیه بستند. آقای راشد هم با لباس عادی روحانیت آمده بود. جالب اینکه در راه همه فکر می‌کردند ایشان محافظ آقای راشد است، چون ما با لباس کوهنوردی و تجهیزات آمده بودیم. من به سبب تخصصم در کوهنوردی، سنگ‌نوردی و صخره‌نوردی، خوب می‌دانستم که راه‌پیمایی یک کوهنورد حرفه‌ای به چه شکل است و می‌دیدم که آقا کاملاً حرفه‌ای و خیلی راحت مسیر را به سمت بالا طی می‌کردند و بدنشان بسیار روی فرم بود.

3

پیاده‌روی را جدی بگیریم

ورزش دیگری که حضرت آقا بسیار انجام می‌دهند، پیاده‌روی است؛ پیاده‌روی تند، بین نیم‌ساعت تا سه ربع. من صبح‌های زود که سر کار می‌آمدم، می‌دیدم ایشان در حال پیاده‌روی هستند. حتی این پیاده‌روی در سفرهای خارج از کشور ایشان هم قطع نمی‌شد. با ایشان به کشور رومانی رفته بودیم، من لباس ورزشی خوب و متفاوتی به لحاظ رنگ و قیافه داشتم. در رومانی یک روز آقا به من گفتند که چه لباس قشنگی داری. بده من بپوشمش. لباس را برای پیاده‌روی پوشیدند و به محوطه رفتند، خبرنگاران به خیال اینکه من آمده‌ام دست تکان دادند و جلو آمدند، اما وقتی دیدند آقا این لباس را پوشیده، خیلی تعجب کردند. به‌طور کلی پیاده‌روی ایشان ترک نمی‌شد.

4

ماسک فراموش نشود

در تمام این ورزش‌ها ساعت‌های خلوت را انتخاب کنید. اگر ساعت‌های اول صبح از رختخواب جدا شده و برای پیاده‌روی یا کوهنوردی بروید بهترین حالت را برگزیده‌اید. ماسک زدن و رعایت سایر نکات بهداشتی هم دیگر نیاز به یادآوری نیست و خودتان استادید. 

 

منبع:

گفت‌وگوی سایت Khamenei.ir  با محمود خسروی وفا . 1391/12/27
 

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA