nojavan7ContentView Portlet

من قورباغه نیستم...!
من قورباغه نیستم...!

گوشی‌های تلفن همراه، شبکه‌های مجازی، بازی‌های کامپیوتری، تلویزیون و کلاً سبک زندگی جدید در آپارتمان‌های کوچک، دارد از ما قورباغه‌های آب‌پز درست می‌کند! داستان قورباغه آب‌پز را که می‌دانید؟ ماجرا از این قرار است که یک قورباغه را می‌اندازند در یک قابلمه پر از آب. بعد، قابلمه را کمی حرارت می‌دهند و کم‌کم حرارت را آن‌قدر زیاد می‌کنند که قورباغه، آب‌پز می‌شود. اما چرا قورباغه قبل از پخته شدن از آب بیرون نمی‌پرد؟ قورباغه هم دوزیست است و برای زنده ماندن لازم نیست حتماً در آب باشد و هم توانایی بالایی در پریدن و جهیدن دارد. قورباغه داخل قابلمه می‌تواند به‌راحتی از قابلمه بیرون بپرد اما چون آب داخل قابلمه خیلی آرام در حال گرم شدن است قورباغه احساس خطر نمی‌کند. لابد خوشش هم می‌آید که یک حمام آب گرم بگیرد. شاید هم حرارت تدریجی آب کم‌کم قورباغه را بی‌حال و بی‌رمق می‌کند و انرژی پریدن را از او می‌گیرد تا اینکه قورباغه بیچاره در قابلمه آب‌پز می‌شود.

1

آب‌پز نشوی!

ما هم اگر طولانی‌مدت در خانه بمانیم کم‌کم با حرارت گوشی‌های تلفن همراه و تلویزیون و کم‌تحرکی، انرژی‌مان برای بیرون پریدن از بین می‌رود و یک‌هو به خودمان می‌آییم و می‌بینیم آب‌پز شده‌ایم.
برای آب‌پز نشدن در خانه بهتر است یک برنامه مشخص برای بیرون پریدن داشته باشیم. یعنی هر هفته قبل از اینکه حرارت خانه آن‌قدر بالا برود که بی‌حالمان کند و انرژی پریدن را از ما بگیرد باید بیرون بپریم!  یک جای قشنگ و خوش آب‌وهوا که حرارت کشنده خانه را از جسم و روحمان بیرون کند.

2

کجا بپریم؟

کرونا شعاع پریدن ما را محدود کرده است و سفر رفتن دور و دراز در این شرایط، خطرناک و غیرعاقلانه است. قید مکان‌های پر رفت‌وآمد و شلوغ را هم که باید به کل بزنیم. اما در عوض فرصت خوبی است که به این بهانه جاهای جدید و بکر و خلوت را در اطراف خودمان پیدا کنیم و سفرهای کوتاه و نزدیک را تجربه کنیم. درست است که کارمان کمی سخت می‌شود ولی به‌هرحال باید همه تلاشمان را برای آب‌پز نشدن انجام دهیم. سعی کنید در خلوت‌ترین زمان‌ ممکن به مکان‌های خلوت‌ بروید. خدا را چه دیدید شاید در تلاش و تکاپو برای پیدا کردن مکان‌های جدید خلوت، یک جزیره ناشناخته را کشف کنید و بتوانید به اسم خودتان ثبتش کنید.

3

مکان‌یابی

اگر مکان‌های دیدنی و خوش آب‌وهوای زیادی را در نزدیکی شهر و محل زندگی‌تان نمی‌شناسید باید برای پیدا کردنشان جست‌وجو کنید. من به شما دو راه خیلی ساده برای جست‌وجو پیشنهاد می‌دهم که بهتر است هر دو را با هم انجام دهید.
اولین و آسان‌ترین راه، جست‌وجوی اینترنتی است که گاهی نتیجه‌های خوب و به دردبخوری دارد. البته همیشه هم شما را به نتیجه دلخواهتان نمی‌رساند. اما خوب است اول مطمئن باشید که روش‌های جست‌وجوی اینترنتی را یاد گرفته‌اید و برای جست‌وجوی درست به‌اندازه کافی وقت گذاشته‌اید.
بعد از اینکه جست‌و‌جوی اینترنتی شما تکمیل شد نوبت به جست‌وجوی محلی می‌رسد. کافی است یک پرسش کوچک را تایپ کنید و آن را در گروه‌های مختلف فامیلی و دوستان ارسال کنید. از اعضای گروه‌ها بخواهید تجربه‌هایشان را با شما به اشتراک بگذارند و اگر جای دیدنی در نزدیک شما سراغ دارند به شما معرفی کنند. می‌توانید در مورد نتایج جست‌وجوی اینترنتی‌تان هم با اعضای فامیل و دوستانتان مشورت کنید.

4

پرش قهرمانی

سعی کنید در پریدن، حرفه‌ای عمل کنید یا لااقل ادای آدم‌های حرفه‌ای را دربیاورید. کم‌کم می‌بینید پرش حرفه‌ای چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد. اگر راه و رسم حرفه‌ای پریدن را نمی‌دانید این نکات به دردتان می‌خورد:
1- قبل از پرش، با بازی‌ها و شبکه‌های اجتماعی گوشی تلفن همراهتان خداحافظی کنید. دو سه تا عکس سلفی و خانوادگی برای یادآوری خاطره آن روز کافی است. بیش از اندازه سلفی نگیرید. اگر از عکاسی هنری و عکاسی از طبیعت لذت می‌برید اشکالی ندارد بخشی از زمان گردش را به عکاسی بگذرانید، اما حواستان باشد موقع عکس گرفتن فقط از عکاسی لذت ببرید و به این‌که هر عکسی چقدر لایک می‌خورد فکر نکنید.
2- از هوای آزاد و طبیعتی که در آن هستید حداکثر استفاده را برای فعالیت‌هایی که داخل خانه نمی‌توانید داشته باشید ببرید. برای کوهنوردی حتی یک‌لحظه هم تردید نکنید. اگر هم مکانی که برای گردش رفته‌اید کوه و تپه برای بالا رفتن ندارد، سریع دنبال پیدا کردن درخت و لم دادن زیر سایه نباشید. مسیر کوتاهی را بدوید یا با اعضای خانواده مسابقه بدهید. مسیر طولانی‌تری را برای پیاده‌روی انتخاب کنید. درست است که به خاطر کرونا نمی‌شود با گروهی پرجمعیت به گردش برویم ولی بدمینتون، والیبال و گل‌کوچک دو سه‌نفری هم می‌تواند جذابیت خودش را داشته باشد.
3- نه! گوشی را برندار! هنوز کلی گزینه جذاب برای لذت بردن از طبیعت مانده است. اول از همه اگر جایی که برای گردش رفته‌اید جدید است و قبلاً آنجا را ندیده بودید حسابی از کشف یک جای جدید باحال ذوق کنید. بعد حس کنجکاوی‌تان را تحریک کنید و ببینید چه چیزهای دیگری می‌توانید درجایی که هستید کشف کنید. مثلاً گونه‌های جدید جانوری، سنگ‌های رنگی و جذاب کنار رودخانه‌ها یا گُل و گیاه‌های جدیدی که تا به ‌حال جای دیگری ندیده بودید. اصلاً یک مسابقه با خودتان یا اعضای خانواده بگذارید و ببینید اسم چند تا از درخت‌هایی که اطرافتان هست را می‌دانید؟ همین‌طور پیش برود تا آخر تابستان تبدیل به یک دانشمند نوجوان شده‌اید. متخصص در امور طبیعت استان‌ها، درخت، سنگ، حشرات و ...

5

باهم بپریم!

اگر تحقیقات و پرس‌وجوهایتان به نتایج خوبی رسید و محل‌های جدید و زیبایی برای گردش پیدا کردید، خوب است زکاتش را هم بپردازید. یعنی آنجاهای قشنگ را به دیگران هم معرفی کنید تا آدم‌های کمتری در نزدیکی شما در معرض خطر آب‌پز شدن در خانه قرار بگیرند. یک روش خیلی مفید می‌تواند راه انداختن یک وبلاگ شخصی و نوشتن از تجربیاتتان باشد. هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند چطور بپرند و از پرششان لذت ببرند.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA