nojavan7ContentView Portlet

ستاره ‌باران می‌شویم
ستاره ‌باران می‌شویم
یادداشتی از دکتر فضه سادات حسینی، مجری و پژوهشگر

فکر می‌کنم هر جای دنیا اسمی از ایران عزیز می‌آید، علاوه بر حکومت اسلامی شیعه و اقتدارش، یک نماد مهم به ذهن همه متبادر می‌شود؛ آن‌هم نام امام رضا علیه‌السلام است.
نمی‌شود از امام‌ رئوف گفت و از خواهر دردانه‌اش حرفی نزد؛ دختری که نور چشم حضرت باب‌الحوائج موسی‌‌بن‌‌جعفر علیه‌السلام است و قوت قلب برادر. دختری که چشم‌وچراغ شهر قم که نه، نور چشم همه ایران است.

1

یک دهه کرامت

اصلاً ماه عزیز ذی‌القعده برای ما مردم ایران جور دیگری زیباست. اولش از جشن و سرور در قم و شهر حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله ‌علیها آغاز می‌شود تا می‌رسد به مشهد ‌الرضای جانمان و میلاد ولی‌نعمتمان. یک دهه نور و سرور، یک دهه جشن و شادی اهل‌بیت، یک دهه کرامت و بزرگی.
شاید اگر 1400 سال قبل که در سرزمین تفتیده عربستان، جهل موج می‌زد و با تولد هر دختری پدرش روی تُرش می‌کرد و سیاه می‌شد و با دستان خودش زنده زنده دخترش را به خاک می‌سپرد، کسی باورش نمی‌شد که یک جوان قرشیِ اُمّی بیاید و بشود ناجی دنیا؛ همان پیامبری که همه ادیان قبل، وعده آمدنش را داده بودند. هم او که مأموریت اصلی خود را تکمیل مکارم اخلاقی بیان کرده بود.
و چه زیبا حضرت رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) این‌همه خصایل نیک را در عمل به منصه ظهور گذاشت. از عشق  بیکران و جاودانه‌اش به ام‌المؤمنین حضرت خدیجه کبری سلام‌الله ‌علیها، تا سلوک رفتاری ایشان با یگانه دخترش حضرت صدیقه طاهره سلام‌الله ‌علیها تا آنجا که این دختر دردانه شد مادر پدر! امّ ابیها! نور چشم و پناهگاه پدر در تمام روزهای سخت و دشوار زندگی! در روزهای بدون خدیجه سلام‌الله ‌علیها، در روزهای دشمنی اعراب جاهلی، در روزهای پر از عسرت و تنگی شعب ابی‌طالب، در روزهای هجرت و در همه‌روزهای زندگی، در تک‌تک لحظه‌ها و ثانیه‌هایش.
بعد همین دختر شد همسر فخر زمین و زمان، حضرت مولا علی علیه‌السلام و مادر تمام امامان. 
آری اگر زهرا سلام‌الله‌علیها زهرا شد، اگر زهرا سلام‌الله‌علیها دختر نمونه پیامبر عزیز ماست، نه‌تنها علتش پرورش در دامان پرنور و پرمهر حضرت خدیجه سلام‌الله‌علیها و پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم بود، که به‌واسطه مجاهدت‌هایش از کودکی تا پایان عمرش بود.
دختری که تمام مسئولیت‌های زندگی عبادی، سیاسی، اجتماعی، دینی و خانوادگی را به دوش کشید. الگویی که حسرت همه مخلوقات خداست. اصلاً بهانه خلقت است، که خود خدا در حدیثی قدسی خطاب به حضرت نبی مرسل صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم می‌فرماید:
«یا احمد لولاک لما خلقت الافلاک و لولا علی لما خلقتک و لولا فاطمه لما خلقتکما»(1)
درست است که همه ما در روز دختر(2)، یاد و نام حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها و صحن و سرای ملکوتی‌اش در شهر مقدس قم را به یاد می‌آوریم، زیارتی که ملجأ و پناه همه ماست، در تمام دل‌تنگی‌ها و دلگیری‌ها. اما همین دختر، همین نور چشم، دختر عزیز حضرت زهراست. دختر مهربان‌ترین انسان روی زمین. دختر عزیز حضرت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم.
مهربان بانو، حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها میلادتان مبارک.

2

پی‌نوشت

1) ای احمد اگر تو نبودی افلاک را خلق نمی‌کردم و اگر علی نبود تو را خلق نمی‌کردم و اگر فاطمه نبود شما دو نفر را خلق نمی‌کردم.
 2) در تقویم ملی ما، از سال 1385 روز اول ذیقعده، روز میلاد حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها به‌عنوان روز دختر نام‌گذاری شده است.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA