nojavan7ContentView Portlet

فرمان امتحانت را به دست بگیر
فرمان امتحانت را به دست بگیر
قسمت دوم

ممکن است شما هم از آن دسته افرادی باشید که در روزهای نزدیک امتحان و شب امتحان تمام خلاقیت و ابتکارتان رشد می‌کند و به کارهای هنری علاقه‌مند می‌شوید. دوست دارید همه کتاب‌های غیردرسی دنیا را بخوانید و کلی ایده فرهنگی به سراغ ذهنتان می‌آید. در این موقعیت باید هرجایی که بیشتر جلوی چشمتان است این جمله را بنویسید که درس‌خواندن مهم‌ترین کار امروز شماست و هیچ جایگزینی ندارد. بعد هم یک کاغذ و قلم کنار دستتان بگذارید و هر کار و ایده‌ای که به ذهنتان می‌رسد را یادداشت کنید و به خودتان قول بدهید بلافاصله بعد از امتحانات به موارد این لیست یکی‌یکی و بادقت رسیدگی کنید. 

1

خلاصه‌ به دست باشید

خلاصه‌نویسی‌هایی که از ابتدای سال داشتید را چندبار بخوانید و حتی خلاصه‌تر‌شان کنید. یک نقشه کلی از مباحث بکشید که با نگاه کردن به آن جزئیات هم به ذهنتان برسد. همین خلاصه‌ها را دائم به دست گرفته و مرورشان کنید. لازم نیست برای خلاصه‌نویسی وسواس به خرج دهید، همین که هم بخوانید و هم بنویسید برای یادگیری کمک بسیار بزرگی است. فقط کلیدواژه‌های اصلی را یادداشت کنید. فراموش نکنید که شب امتحان بیشتر باید به مرور درس‌ها اختصاص پیدا کند. 

2

لطفا حالتان خوب باشد

برای اینکه در امتحاناتتان موفق باشید باید حال جسمتان هم خوب باشد. اینکه بخواهید از وقت شام و ناهار بزنید و در آن زمان هم درس بخوانید کار منطقی و هوشمندانه‌ای نیست. تغذیه سالم و کافی داشته باشید، با ورزش و استراحت کافی نشاط‌تان را حفظ کنید. اینکه روز امتحان به خاطر کم‌خوابی یا خواب نا‌مناسب چشم‌هایتان آلبالو گیلاس بچیند تقصیر هیچ‌کس جز خودتان نیست. ممکن است وسوسه شوید که از زمان خوابتان برای مطالعه استفاده کنید. اما بدانید که ذهن خسته و خواب‌آلود آمادگی چندانی برای یادگیری مطالب ندارد. از طرفی زمان امتحان یادآوری آنچه یاد گرفته‌اید حسابی سخت می‌شود. حواستان باشد کم‌خوابی دست و پای حافظه‌تان را می‌بندد. حتی ممکن است که وسط امتحان به کل خوابتان ببرد و با صدای مراقب بیدار شوید. 

3

بپرس تا بگم

سعی کنید در روز و شب‌های باقی مانده تا امتحان حتما تعداد زیادی نمونه سوال حل کنید. جواب‌ها را تحلیل کنید و سوال‌های جدید را دوباره حل کنید. این کار هم شما را با سبک سوالات آشنا می‌کند و هم نگرانی‌تان بابت اینکه جواب آن‌ها را می‌دانید یا خیر بر‌طرف می‌شود. 
البته حل کردن نمونه سوال همیشه به صورت کتبی نیست گاهی لازم است با خواهر و برادرهایتان مسابقه پرسش و پاسخ برگزار کنید. آن‌ها از شما بپرسند و شما هم از درسی که آن‌ها امتحان دارند سوال کنید. به این ترتیب، هم سرعت یادآوری مطالب در ذهنتان زیاد می‌شود و هم با نقطه‌ضعف‌هایی که دارید آشنا شده و تا دیر نشده جبرانشان می‌کنید. 

4

خوب یاد بگیرید

بعضی از مباحث در کتاب درسی به عنوان پایه سایر مطالب محسوب می‌شوند. وقتی آن‌ها را یاد بگیرید کارتان راحت شده و روند مطالعه بهتر پیش می‌رود؛ پس اول سراغ این مباحث بروید. خوب یاد بگیرید و اشکالاتتان را از هم‌کلاسی‌هایتان سوال کنید. آنچه معلم برای یادگیری آن تاکید کرده است را حتما بخوانید.
لازم نیست درس‌ها را مو به مو حفظ باشید، بلکه باید درس را به خوبی فهمیده و بتوانید به خوبی منتقل کنید. زمان را صرف حفظ کردن خط به خط کتاب نکنید. 

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA