nojavan7ContentView Portlet

فرمان امتحانت را به دست بگیر
فرمان امتحانت را به دست بگیر
قسمت اول

شب امتحان اصلا شب بدی نیست. شب امتحان یعنی هنوز وقت داریم، هنوز می‌توانیم تلاش کنیم و هنوز هم روزنه‌هایی برای بهتر شدن باقی مانده است. مهم این است که بدانیم از این فرصت باقی مانده چگونه استفاده کنیم؟ با چه روش‌هایی می‌توانیم آنچه یاد گرفتیم را عمق ببخشیم و روی برگه امتحان هم عملکرد بهتری داشته باشیم. این حرف‌ها به این معنی نیست که اضطراب سراغمان نیاید. هر چه باشد اهداف بزرگی داریم و به قول آقا در زندگی ما هیچ‌چیزی جای درس‌خواندن را نمی‌گیرد. پس همین که داریم مهم‌ترین کار این روزهایمان را انجام می‌دهیم کافی ا‌ست برای آنکه اندکی نگرانی هم داشته باشیم، ولی نه آنقدر که دست و پا گیر شده و ما را از حرکت، بازدارد. در ادامه چند نمونه از مهم‌ترین کارهایی که در ایام امتحانات لازم است انجام دهید را مرور می‌کنیم. 

1

یادآوری اهداف

هدف‌های خوبی که برای درس خواندن‌ دارید را دوباره یادآوری کنید. باز هم به خودتان بگویید من این کار را برای خدمت به اسلام و انقلاب و کشورم انجام می‌دهم. اگر لازم است اول جزوه و کتاب هم هدف‌های بلند و عالی‌تان را بنویسید. مطمئن باشید نوری که در قلب شما از داشتن اهداف و نیت‌های خوب ایجاد می‌شود توانتان برای تلاش را هم افزایش خواهد داد. 

2

پشتکار داشته باشید

وقتی چشمتان به حجم مطالعه‌تان می‌افتد نا‌امید نشوید. کتاب‌های چندصد صفحه‌ای هم یک صفحه یک صفحه خوانده می‌شوند، پس خواندن بخشی از کتاب که در توان و زمان ما می‌گنجد بهتر از آن است که هیچ چیزی مطالعه نکنیم. نوجوان پرانرژی می‌داند که برداشتن قدم‌های هرچند کوچک بهتر از سکون و رکود است. پس حرکت کنید. همان طور که آقا گفتند: «یکی از مشکلات ما این است که کار را گاهی شروع می‌کنیم ولی نیمه‌کاره می‌ماند».  

3

واقع‌بین باشید

حالا که در ایام امتحانات هستید، طبیعی ا‌ست که زمانتان محدود باشد. علاوه بر امتحان فردا بخشی از وقت خود را به امتحانات روزهای آینده اختصاص دهید و خلاصه اینکه برای لحظه لحظه‌تان باید برنامه بریزید. حواستان باشد معنی برنامه‌ریزی کردن این نیست که از خودتان تصورات فضایی داشته باشید مثلا در مدت دو ساعت پانصد صفحه مطالعه کنید یا اینکه نمونه سوالات پنج سال اخیر را در مدت بیست دقیقه حل کنید، برنامه‌ای که می‌ریزید باید واقعی باشد یعنی نه خیلی فشرده و دست‌نیافتنی و نه زیادی راحت‌طلبانه باشد. 

4

نقشه راه را بچینید

قبل از اینکه مطالعه را شروع کنید جزوه، کتاب و دفترهایی که لازم است را آماده کرده و سعی کنید ترتیب مطالعه را مشخص کنید. درست است که در طول سال تحصیلی هم درس خوانده‌اید ولی مرور آن‌ها در روزهای امتحانات مهم است. پس خلاصه‌نویسی‌هایتان را هم کنار دستتان بگذارید. در هنگام مطالعه نکات جدید را به خلاصه‌نویسی‌ها اضافه کرده و هرچه بیشتر، یادداشت‌هایتان را غنی کنید. غنی بودن به معنی این نیست که کل کتاب را رونویسی کنید بلکه هدف این است نگاه کلی درستی از مطالب را به شما نشان بدهد که با نگاه کردن به آن جزئیات را هم به خاطر بیاورید. خلاصه‌نویسی می‌تواند شبیه نقشه، نمودار و جدول باشد پس اجازه دهید خلاقیت و ابتکارتان در این روزها هم فوران کند. 

5

مرور را جدی بگیرید

نکات طلایی، فرمول‌های مهم، تاریخ‌هایی که معلم تاکید کرده و هر چیز دیگری از این دست را روی برگه جدا بنویسید و هر چه بیشتر مرور کنید. یک برگه کوچک و کم حجم را می‌توانید تا آخرین لحظات همراه داشته و آن را بخوانید. مرور‌ کردن مکرر روی برگه امتحان تاثیر خودش را نشان می‌دهد. 

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA