nojavan7ContentView Portlet

چگونه به تعطیلات خود نمک بزنیم
اندر احوالات تعطیلات هر روزی
چگونه به تعطیلات خود نمک بزنیم
یادداشتی از حجت‌الاسلام الیاس علیزاده، کارشناس امور تربیتی و پژوهشگر

انگار همه چیز بی‌مزه شده. می‌فهمم که دیگه تعطیلات هم مثل قبل حال نمیده. امسال به اندازه چهارسال تعطیلات داشتید، اما احتمالا به اندازه چهار روز هم بهتون خوش نگذشته.  قبلا عید که می‌شد با کلی ذوق و شوق از صبح تا شب خونه فامیل می‌رفتید و حسابی بهتون خوش می‌گذشت. اما الان مجبورید از صبح تا شب توی خونه بشینید و از اون بدتر بچه محل‌ها و رفقای دور و بر خونه‌تون رو هم نمی‌تونید ببینید.  

1

استفاده از فرصت‌ها

همه این کارهایی که این روزها نمی‌تونیم انجام بدیم باعث شده که تعطیلاتمون بی‌مزه بشه و با اینکه کلی زمانش طولانی‌تر شده، هر روز بدون اینکه متوجه بشیم چطور می‌گذره، صبح‌هامون شب میشه و شب‌هامون روز. خب البته تعجبی هم نداره،  این اولین بار در این یکی دو قرن اخیره که این اتفاق افتاده و خیلی طبیعیه که همه ما برنامه‌هامون بهم بریزه، اما از طرف دیگه این شرایط می‌تونه یه فرصت خیلی‌خوب برای جهش باشه. جهش در چیزهایی که شاید مدتهاست می‌خواستیم اونها رو انجام بدیم اما فرصت نکردیم. اما ما همیشه یک فردایی برای شروع کردن کارهای مهم مون داریم که متاسفانه هیچ‌وقت اون فردا نمی‌رسه. یادمه خاطره‌ای رو از یکی از علمای بزرگ نقل می‌کردند که ایشان اینقدر برای اوقاتشان ارزش قائل بودند که حتی کتاب مفصل بحارالانوار که ۱۱۰ جلد دارد را در فرصت‌های کوتاهی که ما معمولا از کنار آنها به راحتی می‌گذریم مطالعه کرده بودند و نتیجه آن، یک گزیده چند جلدی از کتاب بحارالانوار شد که در سال های بعد توسط ایشان به چاپ رسیده بود. 
ما باید فرزند زمان خودمان باشیم. حالا که خواست خدا این است که ما در چنین زمان و در چنین شرایطی زندگی کنیم باید بتوانیم عمق حضور در لحظه‌هایمان را بیشتر کنیم. بیایید برای شروع هر روز چند تا از کارهایی رو که همیشه دوست داشتید انجامش بدید در روز برنامه‌ریزی کنید. مثلا ده دقیقه مطالعه چند کلمه زبان انگلیسی، ده دقیقه مطالعه قرآن با معنی آیات، ده دقیقه نرمش در روز و یا ده دقیقه برای حفظ یک حدیث از ائمه علیهم‌السلام. قطعا برای شما سخت نیست و کم‌کم می‌تونه کمک کنه انجام دادن این کارها در آینده برای شما آسون‌تر بشه. 
 کرونا می‌رود، حال این ما هستیم که باید انتخاب کنیم بمانیم با عقب‌افتادگی‌ها و حسرت‌ها یا سرعت بگیریم با توانمندی‌های چندبرابر شده...

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA