nojavan7ContentView Portlet

صد درجه
صد درجه

وقتی آب را حرارت می‌دهیم اولش هرچه نگاه می‌کنیم، انگارنه‌انگار که روی آتش است، تغییری دیده نمی‌شود، اما کم‌کم اوضاع عوض می‌شود. مولکول‌های پایینی طاقت ندارند و این گرما و بی‌طاقتی بالاخره پس از چند دقیقه به همه‌جا می‌رسد. کار به‌جایی می‌رسد که مولکول‌ها نمی‌توانند در همان حالت قبلی بمانند. شروع می‌کنند قل‌قل کردن و حتی سروصدا راه می‌افتد. می‌خواهند از حالت ثابت و راکد خودشان خارج شوند، در این شرایط می‌گوییم آب به نقطه‌جوش رسیده یعنی دیگر با کسی شوخی ندارد، همین لحظات است که بخار شده و از ظرف بیرون بزند. 

1

نقطه‌جوش

هرکدام از ما در ابعاد مختلف زندگی نقطه‌جوش خاص خود را داریم. مثلاً در موضوع شخصی، درسی، خانوادگی ، ملی یا دینی و مذهبی یک نقطه‌جوش خاص داریم. تحمل تحقیر و توهین به خانواده را نداریم ولی شاید در موضوعات شخصی مقدار تحملمان بیشتر باشد. شاید در یک ماجرای مذهبی نقطه‌جوشمان زودتر فرا برسد و از چارچوب‌های موجود بیرون بزنیم. مثلاً مردم قم و تبریز در قیام‌هایی که 19دی و 29بهمن سال 1356 داشتند دقیقاً به همان نقطه‌جوش خود رسیده بودند. آن‌ها تحمل نداشتند که شرایط به وجود آمده را ببینید و سکوت کنند.

2

باغیرت‌های تاریخ

وقتی دریکی از روزهای سرد دی‌ماه 1356 روزنامه دست مردم رسید و چشمشان به مطلب توهین‌آمیزی در مورد امام خمینی(ره) افتاد، مردم قم به نقطه‌جوش رسیدند، دیگر نمی‌توانستند این شرایط را تحمل کنند و همین باعث حرکت ماندگار و معروف به قیام 19دی مردم قم شد. این قیام آن‌قدر مؤثر بود که می‌توان آن را جرقه‌ای دانست که به پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 منجر شد. در این روز رژیم پهلوی تعداد زیادی از تظاهرکنندگان را به شهادت رساند و همین ماجرا باعث قیام مردم تبریز در چهلم این شهدا شد. قیام 29 بهمن تبریزی‌ها نمونه دیگری از غیرت دینی مردم بود که باعث شد جریان عظیمی شکل‌گرفته و آثار فراوانی بر جای بگذارد.

3

دست دشمن را بخوان

حتماً حالا ذهن شما هم مشغول شده که نقطه‌جوش ما کجاست؟ همه ما یک دمای جوش داریم و خوب است حواسمان را جمع کرده و بدانیم که یکی از کارهای دشمن این است که کشف کند تا کجا بی‌تفاوتیم. دوست دارد بداند تا چه نقطه‌ای ما در همان شرایط بی‌تفاوتی به سر می‌بریم. خط قرمزی که پایش را آن‌طرف‌تر بگذارد تا عصبانی شویم کجاست؟ برای همین هم ذره‌ذره پیش می‌آید. رهبر انقلاب در مورد شیوه کار دشمن می‌گویند: «خیلی اوقات اتّفاق می‌افتد آن‌کسانی که می‌خواهند مقدّسات را در چشم مردم بشکنند و از ذهن مردم بیرون کنند، از کارهای علی‌الظّاهر کوچک شروع می‌کنند؛ برای این‌که عکس‌العمل مردم را بسنجند.»(1378/7/9)
دشمن، دشمن است. قصد از بین بردن هر ویژگی خوبی را دارد و قطعاً یکی از این ویژگی‌ها ایمان و غیرت دینی است. هرچه بی‌خیال‌تر و بی‌تفاوت‌تری داشته باشیم دشمن هم خیالش راحت است و با سرعت بیشتری به سمت اهدافش می‌رود. این هنر ماست که در هر جایگاهی هستیم با تمام توان و خلاقیت بر حفظ و تقویت روحیه غیرت دینی تلاش کنیم. 
وقتی غیرت دینی مردم عکس‌العمل به‌موقع و مناسب را نشان دهد علاوه بر آن‌که حساب کار دست دشمنان و فرصت‌طلبان می‌آید آثار و برکات بسیاری در پی دارد. مثل همان قیام مردم قم که آقا گفتند: «همین حرکتی که در آن روز فقط به خاطر ایمان و غیرت دینی از سوی مردم انجام گرفت، منتهی شد به قیام عظیم ماه بهمن سال بعد یعنی سال ۵۷.» (1398/10/18)

4

آینه غیرت دینی

غیرت دینی، دختر و پسر ندارد هرکدام در نقش خاص خودمان می‌توانیم احیاگر این روحیه باشیم. چیزی شبیه حماسه‌ای است که این روزها هنوز تصویر روی گوشی خیلی از ما مانده، هنوز صفحات مجازی آن را به رخ دنیا می‌کشد. غیرت دینی دقیقاً شهادت حاج قاسم سلیمانی و استقبال بی‌نظیر مردم از پیکر او بود که طبق فرمایش آقا: «حادثه‌ بزرگی انجام گرفت، انقلابی به وجود آمد که دنیا را تکان داد، متحوّل کرد و تاریخ را، مسیر تاریخ کشور را، مسیر تاریخ منطقه را و شاید مسیر تاریخ جهان را -که بعدها قضاوت خواهد شد- تغییر داد.»(1398/10/18)

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA