nojavan7ContentView Portlet

نیمکت نشین نباش...!
نقش نوجوانان در انتخابات پیش رو چیست؟
نیمکت نشین نباش...!

دوباره تنور انتخابات روشن شده است و هرلحظه داغ‌تر می‌شود. ممکن است فکر کنید انتخابات برای کسانی است که حق رأی دارند. اما انتخاب کردن و انتخابات یک فرآیند است. یعنی از یک‌جایی شروع می‌شود، چند مرحله دارد و به نقطه خاصی رسیده و تمام می‌شود. رأی دادن آخرین کاری است که انجام می‌شود و تنها در همین مرحله پایانی است که سن افراد مهم است. قبل از آن هر کس حق تلاش و فعالیت دارد و نوجوانان یکی از پرانرژی‌ترین افرادی هستند که می‌توانند وارد میدان شده و هیجان انتخابات را هرچه بیشتر کنند. آقا از انتخابات به‌عنوان یک آزمون نام می‌برند. شما هم ازجمله افرادی هستید که قرار است در این آزمون شرکت کنید هرچند به سن رأی دادن نرسیده باشید. قرار نیست روی نیمکت بنشینید و بقیه را تماشا کنید، می‌توانید خیلی حرفه‌ای وارد میدان شده و بر روی نتیجه اثرگذار باشید. اما چگونه؟!

1

شور و شعف را بالا ببرید

قدم اول این است که اطرافیان را برای شرکت در انتخابات تشویق کنید. باید بروید سراغ اطلاعاتی که کمک می‌کند تا به‌خوبی بدانید شرکت در انتخابات چه فوایدی برای کشور دارد. بدانید شرکت کردن و نکردن در انتخابات چه پیامدهایی خواهد داشت؟ حتی ممکن است بروید سراغ بررسی فرآیند رأی‌گیری در کشور و این‌که به‌خوبی نشان دهید نماینده با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود و بعضی شبهه‌ها را هم بررسی کنید. برای پیدا کردن جواب‌ها تعارف و خجالت را کنار گذاشته و زودتر دست‌به‌کار شوید. جواب این سؤالات برای خودتان و دیگران مفید است پس بهتر است این اطلاعات را در اختیار اطرافیان و دوستان دغدغه‌مندتان هم قرار دهید. حضور حداکثری مردم در انتخابات مهم‌ترین اتفاقی است که باید رقم بخورد و جدا از این‌که چه کسانی رأی بیاورند، ما را سه هیچ جلو می‌اندازد. آقا گفته‌اند: «حضور پر شوق و امیدوارانه و قدرتمندانه‌ مردم موجب می‌شود كه دشمن مأیوس بشود؛ وقتی دشمن مأیوس شد، کارایی خود را از دست خواهد داد.»(۱۳۹۲/3/۲۲) یا گفتند:«(حضور پرشور) موجب می‌شود كشور مصونیت، اقتدار و امنیت پیدا كند.»(۱۳۹۲/3/8)
به‌هرحال اگر تا اینجا آمده و به‌خوبی اطرافیانتان را برای شرکت در انتخابات تشویق کرده‌اید و در این ماجرا اثرگذار بودید مطمئن باشید که مهم‌ترین کار ممکن را انجام داده‌اید. برای انجام دادن این وظیفه تا روز انتخابات تلاش کنید و تا آخرین لحظات رأی‌گیری هم وقت دارید. البته یادتان باشد اگر کسی تصمیم دارد در انتخابات شرکت کند حالا نقش شما این است که او را برای شرکت در اولین ساعت‌های برگزاری تشویق کنید. چون بدون شک شرکت در انتخابات به دلیل تأثیری که در سرنوشت جامعه اسلامی دارد، یک کار نیک است و آقا توصیه می‌کنند: «کار نیک را بایستی در اوّل وقتِ آن انجام داد؛ به تأخیر نباید انداخت» (۱۳۹۶/2/۲۹)

2

معیارت را پیدا کن

معیارهای یک نماینده شایسته را پیدا کنید. ببینید چه ویژگی‌هایی را باید داشته باشد. معیارها مثل خط‌کش هستند، آن‌ها را دستتان بگیرید و به‌راحتی بسنجید که کدام کاندیدا با این معیارها بیشتر جور درمی‌آید. آقا بیشتر از بیست ویژگی برای نماینده‌ها مطرح می‌کنند: «آحاد ملت باید هوشیار باشند. نماینده متدین، امین، طرفدار عدالت، مخالف با فساد، طرفدار حقوق محرومین، پایبند به مبانی اسلام و ارزش‌های اسلامی و خط امام؛ یک چنین نماینده‌ای را بفرستند مجلس»( 22/12/86) یا اینکه تأکید کرده‌اند نماینده معتقد به اصول و آرمان‌های انقلاب باشد.
یادتان باشد خط‌کش دیگری هم در دست داشته باشید که نشان می‌دهد چه کسی نماینده خوبی نیست یعنی اگر یک نفر این ویژگی‌ها را داشته باشد نباید به مجلس برود. مثلاً این‌که اگر کسی وام‌دار ثروتمندان و قدرتمندان است نباید به مجلس برود. 
این معیارها را به دیگران هم معرفی کرده و کمک کنید که منطقی تصمیم بگیرند. کمک کنید تا وظیفه‌ای که بر دوششان قرارگرفته را به بهترین شکل انجام دهند. می‌توانید با این معیارها نامزدهای اصلح را شناخته و به دیگران معرفی کنید. اگر شما بتوانید به‌خوبی و با روش مناسب از کاندیدای موردنظرتان دفاع کنید حتماً بر رأی دیگران تأثیرگذار هستید. با این روش نه یک رأی بلکه چندین رأی با نظر شما به صندوق انداخته می‌شود.

3

دشمن که نیستید...!

وقتی هیجان بالا می‌رود و تنور هم از گرما گذشته و داغ می‌شود، بعضی‌ها ممکن است خاک‌ریزها را اشتباه گرفته و کار به‌جایی می‌رسد که فکر می‌کنند رقیب انتخاباتی دشمن است. باید درعین‌حال که شور انتخاباتی ایجاد می‌کنیم حواسمان باشد که باهم دشمن نیستیم، رقابت انتخاباتی دلیل نمی‌شود که باهم گیس و گیس‌کشی راه بیندازیم. هرچه فضا منطقی‌تر باشد و افراد سعی کنند با بحث درست‌وحسابی باهم صحبت کنند به نتایج بهتری خواهند رسید. شایعه، دشنام و تخریب کردن رقیب‌های انتخاباتی کار درستی نیست. این ‌یکی از بهترین نقش‌هایی است که شما می‌توانید داشته باشید. هم خودتان از انتشار این نوع پیام‌ها خودداری کنید و هم اگر به دستتان رسید به کسی که آن را ارسال کرده یادآوری کنید که این ‌یک کار غیراخلاقی است. همچنین در بحث‌های خانوادگی و دوستان در مورد انتخابات نسبت به این ماجرا حساس باشید و تذکر بدهید.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA