nojavan7ContentView Portlet

بیماری هلندی را درمان کنیم (قسمت اول)
بیماری هلندی را درمان کنیم (قسمت اول)
خطرناک و مهلک است و باید زودتر راه درمانش را پیدا کرد

اسمش را گذاشته‌اند بیماری هلندی! می‌گویند خطرناک و مهلک است و باید زودتر درمان آن را پیدا کرد وگرنه می‌تواند تلفات سنگینی به بار بیاورد.

1

سفری برای کشف بیماری

پس ماموریت جدیدمان معلوم شده، باید به دنبال درمان این بیماری بگردیم و برای کشف آن باید سفری پرماجرا را آغاز کنیم.
سفرمان را ساعت هفت صبح از فرودگاه امام خمینی آغاز می‌کنیم و مقصدمان هم آمستردام، پایتخت هلند است!
به آمستردام که رسیدیم سراغ یک متخصص امور اقتصادی می‌رویم و از او در مورد بیماری هلندی می‌پرسیم، از کجا آمده، اولین بار کی مشاهده شده؟ چه نتایجی به بار آورده و...

2

بیماری نفتی

حالا نوبت آن است که جواب‌هایمان را بشنویم: « این بیماری در سال ۱۹۵۹ زمانی که اولین ذخایر گاز در هلند کشف شد، رویت شده است.
کشف گاز و صادرات آن به سایر کشورها باعث شد تا هلندی‌ها به این منبع طبیعی تکیه کنند و سرمایه گذاری‌ها و رونق در بخش گاز روز به روز بیش‌تر و بیش‌تر شود.
 به نظر همه چیز خوب می‌آمد اما هلندی‌ها از این نکته مهم غافل شده بودند که وابستگی به گاز باعث شده تا از بخش تولید و صنایع غفلت کنند و زمانی متوجه شدند که در دهه ۱۹۷۰ صنایع هلند تقریبا نابود شده بودند. به این بیماری که با وابستگی به منابع طبیعی باعث نابودی بخش تولید هلند شده بود، بیماری هلندی می‌گویند.»
 این متخصص امور اقتصادی ادامه می‌دهد اما همان زمان نروژی‌ها توانستند این بیماری را شکست دهند و اگر می‌خواهید درمان آن را پیدا کنید باید به نروژ بروید.
 با اولین پرواز خودمان را به اسلو، پایتخت نروژ می‌رسانیم و سراغ قدیمی‌ترین کتابخانه شهر می‌رویم، با کمی جست‌وجو متوجه می‌شویم نروژی‌ها در سال ۱۹۶۰ یعنی دقیقا یک سال پس از هلندی‌ها نفت و گاز را در کشورشان کشف کرده‌اند، اما آن‌ها که نگران بیماری هلندی بوده‌اند به سراغ پیدا کردن درمان آن رفته‌اند و اتفاقا توانستند واکسن این بیماری را کشف کنند.

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA