nojavan7ContentView Portlet

فرصت ناب جوانی‌
فرصت ناب جوانی‌

به این دوره می‌گویند دوران طلایی عمر. می‌دانید کدام دوره؟ همین دوران جوانی خودمان! همین که داریم روزهایش را می‌گذرانیم. روزهایی که از شدت ارزشمندی و مهم بودن شده‌اند دوران طلاییِ عمر! دقیقا در همین روزهاست که باید درست و حسابی برای یک عمر برنامه‌ریزی کنیم و ثانیه ثانیه‌مان را هدر ندهیم.

1

جوانی، دوره توانایی

به نظر شما برای کدام قسمت‌های زندگی باید برنامه‌ریزی کنیم؟ کدام قسمت‌ها هستند که از الان باید برایشان وقت بگذاریم و فرصت را از دست ندهیم؟ آقا در این باره می‌گویند:«دوره جوانی، دوره توانایی است. این توانایی در چه چیزهایی باید به کار برود؟ به اعتقاد من، باید عمدتاً در تحصیل علم، در ایجاد صفای نفس و روحیه تقوا در خود و ایجاد نیروی جسمانی در خود - که ورزش باشد - به کار رود. این سه مورد، عمده است. یعنی اگر در یک جمله کوتاه از من بپرسند که شما از جوان چه می‌خواهید؟ خواهم گفت: تهذیب، تحصیل و ورزش.»  (1377/۲/7 - بیانات در دیدار جمعی از جوانان) 

2

تهذیبِ نفس

شنیدید می‌گویند تهذیب نفس! دوران جوانی و نوجوانی فرصتِ ناب زیر و رو کردن درون است. اینکه خودت را خوب بشناسی و روی نقاط قوت و ضعفت کار کنی. صفت‌های خوب را در خودت پرورش دهی و پیگیر عادات خوب باشی. به گفته آقا تهذیب نفس این‌جوری به‌دست می‌آید: «خودتان را پاکیزه کنید. جوانان عزیز ما با معارف دینی، با معارف الهی، با معارف بشری و با عمل صحیح دینی می‌توانند این کار را بکنند. امروز میدان مسائل اجتماعی هم میدان مسائل دینی است. حضور در مراسم عظیمی که در جمهوری اسلامی به طور مکرّر وجود دارد؛ از نماز جمعه‌ها بگیرید تا راهپیمایی بیست و دوم بهمن؛ همه این‌ها کارهای دینی است. با این روش‌ها و با این اعمال، نفس خودتان را - آن دل پاک و نورانیتان را - هرچه بیشتر ثابت قدم کنید.»  (79/12/8)

3

تحصیلِ علم

دوست داری آینده روشن و درخشانی داشته باشی؟! به دنبال علم باش. علم در هر حرفه، مهارت و دانشی که به آن علاقه‌مند هستی و استعدادش را داری. قطعا اگر از الان که اول راه هستی، به دنبال کسب دانش در حوزه مورد علاقه و استعدادت باشی، در آینده ای نه چندان دور مثلا ده سال دیگر یک متخصص در آن حوزه می‌شوی و پیشرو و با انگیزه در علم! به گفته آقا: « با دانش، خودتان را مجهّز کنید؛ من توصیه می‌کنم به همه‌ شما جوانان عزیز که درس خواندن را جدّی بگیرید.» (95/9/23)

4

ورزش، سرمایه ماندگار

باید تن سالم و روح بانشاط داشته باشی تا بتوانی در حوزه‌های دیگر زندگی‌ات سرمایه‌گذاری  کنی. بدنت را برای روزهای سخت ورزیده‌کن. چطوری؟ با ورزش! آقا به ورزش تاکید زیادی دارند، همان‌طور که گفته‌اند :«ورزش کردن یک سرمایه‌اندوزى برای جوانان است. من اعتقاد دارم که ورزش یک فریضه‌ عمومى است براى همه؛ ورزش براى حفظ سلامت، براى حفظ نشاط؛ این هم تا آخر عمر یا تا اواخر عمر سرمایه‌اى است که براى شما می‌ماند. تن‌پرورى و بیکارگى، ضایع کردن آن سرمایه‌ عظیم است. »   (79/12/8)

nojavan7Social1 Portlet

متن برای شناسایی تازه سازی CAPTCHA