پیام رهبر انقلاب به مسلمین جهان به مناسبت ایام حج؛

داروی ضد جادو

اکسیر معجزه گر حج برای این روزها

 
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
 
والحمدللّه رب العالمین والصلاة والسلام علی سیدنا محمد خاتم النبیین و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

 

۱

سرچشمة گوارا و فیاض حج

خدای بزرگ را سپاس میگویم که امسال نیز سعادت حج‌گزاری را به خیل انبوه مؤمنان از سراسر جهان عطا فرمود تا از این سرچشمه‌ی گوارا و فیاض برخوردار شوند و در روزها و شبهائی که ساعات مغتنم و مبارکش، همچون اکسیری معجزه‌گر میتواند دلها را منقلب و جانها را پاکیزه و مزیّن سازد، در مجاورت خانه‌ی با عظمت خداوند و مواقیتِ عبادت و خشوع و ذکر و تقرّب باشند.

۲
 

عبادت پر رمز و راز

حج، عبادتی پر راز و رمز و بیت شریف، جایگاهی سرشار از برکات الهی و مظهر آیات و بینات حضرت حقّ متعال است. حج میتواند بنده‌ی مؤمن و اهل خشوع و تدبّر را به مقامات معنوی نائل سازد و از او انسانی والا و نورانی بسازد، همچنانکه میتواند از او عنصری با بصیرت و شجاع و اهل اقدام و مجاهدت پدید آورد. هر دو سوی معنوی و سیاسی و فردی و اجتماعی در این فریضه‌ی بی‌نظیر، بسی برجسته و نمایان است، و جامعه‌ِی مسلمان، امروز به هر دو جنبه بسی نیازمند.

 

حج، عبادتی پر راز و رمز و بیت شریف، جایگاهی سرشار از برکات الهی است.

 
۳
 

دشمنِ جادوگر

از سوئی، جادوی مادی‌گرائی با بهره‌گیری از ابزارهای پیشرفته، در حال اغواگری و تباه‌سازی است، و از سوئی سیاستهای نظام سلطه در کارِ فتنه‌انگیزی و آتش‌افروزی میان مسلمانان و تبدیل کشورهای اسلامی به دوزخ ناامنی و اختلاف است.

 

جادوی مادی‌گرائی و سیاستهای نظام سلطه در کارِ فتنه‌انگیزی و آتش افروزی میان مسلمانان است.

 
۴
 

داروی شفابخش

حج میتواند داروی شفابخش این هر دو ابتلای عظیم امت اسلامی باشد؛ هم دلها را از زنگارها پاک و به نور تقوا و معرفت منور سازد، و هم چشمها را بر روی واقعیتهای تلخ دنیای اسلام باز کند و عزمها را برای مقابله با آن راسخ و گامها را استوار و دستها و ذهن‌ها را آماده به کار نماید.

 

حج می‌تواند داروی شفابخش این هر دو ابتلای عظیم امت اسلامی باشد.

 
۵
 

غفلت کردیم

امروز دنیای اسلام دچار ناامنی است، ناامنی اخلاقی و معنوی و ناامنی سیاسی. عامل عمده، غفلت ما و هجوم بیرحمانه‌ی دشمنان است. ما در برابر هجوم دشمن نابکار به وظیفه‌ی دینی و عقلی خود عمل نکردیم. هم اشداء علی الکفار را از یاد بردیم و هم رحماء بینهم را. نتیجه آن است که دشمن صهیونیست در قلب جغرافیای جهان اسلام در حال فتنه‌گری است و ما غافل از وظیفه‌ی قطعی نجات فلسطین، به جنگ داخلی در سوریه و عراق و یمن و لیبی و بحرین، و مواجهه با تروریسم در افغانستان و پاکستان و غیره سرگرمیم.

 

ما غافل از وظیفة قطعی نجات فلسطین به جنگ داخلی و مواجهه با تروریسم سرگرمیم.

۶

۶ وظیفه

رؤسای کشورهای اسلامی و نخبگان سیاسی و دینی و فرهنگی در دنیای اسلام، وظائف سنگین بر دوش دارند؛ وظیفه‌ی ایجاد وحدت و برحذرداشتن همگان از ستیزه‌گریهای قومی و مذهبی؛ وظیفه‌ی آگاه‌سازی ملتها از شیوه‌های دشمنی و خیانت استکبار و صهیونیزم؛ وظیفه‌ی تجهیز همگان برای مقابله با دشمن در میدانهای گوناگون جنگ نرم و سخت؛ وظیفه‌ی متوقف‌سازی فوری وقایع فاجعه‌بار در میان کشورهای اسلامی که امروز نمونه‌های تلخ آن همچون حوادث یمن، در سراسر جهان مایه‌ی اندوه و اعتراض است؛ وظیفه‌ی دفاع قاطع از اقلیت‌های تحت ستم مسلمان همچون مظلومان میانمار و غیره؛ و از همه مهمتر وظیفه دفاع از فلسطین و همکاری و همراهی بی‌چند و چون با ملتی که نزدیک به هفتاد سال است برای کشور غصب‌شده‌ی خود مبارزه میکند.

 

از همه مهمتر وظیفه دفاع از فلسطین و همکاری با ملتی که نزدیک به هفتاد سال است برای کشور غصب‌شده‌ی خود مبارزه میکند.

 
۷
 

درسهای حج

اینها وظائف مهمی بر دوش همه‌ی ما است. ملتها باید آن را از دولتهای خود مطالبه کنند و نخبگان باید با عزم راسخ و نیت خالص در راه تحقق آن بکوشند. این کارها مصداق قطعی نصرت دین خدا است که بیشک بر طبق وعده‌ی الهی نصرت خدا را به همراه خواهد داشت. اینها بخشی از درسهای حج است و امیدوارم آن را فهم و بدان عمل کنیم.

حج مقبول برای همه‌ی شما مسألت میکنم و یاد شهیدان منا و مسجدالحرام را گرامی میدارم و علو درجات آنان را از خداوند رحیم و کریم طلب مینمایم.

 
 

اینها بخشی از درسهای حج است و امیدوارم آن را فهم و بدان عمل کنیم.

 
والسلام علیکم و رحمة اللّه
سید علی خامنه‌ای
7 /شهریور/۱۳۹۶
7 /ذی‌الحجة/۱۴۳۸

 
  • ۰ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید