رهبر انقلاب در دیدار با طلبه‌های تهران:

مبارزه به سبک ۵۷

تا رسیدن به نقطه مطلوب و تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی فاصله زیادی وجود دارد و ما بدون شک در این راه در حال حرکت و پیشرفت هستیم؛ همچنان‌که پیروزی انقلاب نیازمند مبارزه بود، تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی همچنان نیازمند مبارزه است. این جملات، بخش هایی از سخنان آیت الله خامنه ای، در جمع طلبه های حوزه های علمیه تهران بود؛ این دیدار صبح امروز (دوشنبه) و در آستانه آغاز سال تحصیلی  برگزار شد.

 

۱

نهال‌های قدکشیده

حضرت آقا در ابتدای این دیدار، طلبه های جوان را همچون نهال‌های قدکشیده بوستان امامت و ولایت دانستند و گفتند: پیشرفت‌های فکری و افزایش توانایی‌های عملی شما موجب شگفتی پرورش‌دهندگان‌تان خواهد شد و خشم دشمنان را برخواهد انگیخت.
رهبر انقلاب در ادامه با اشاره به خشم کفار از رویش های برجسته اسلامی گفتند: اگر دشمنانِ اسلام و حاکمیت قرآن از وجود، قاطعیت و حرکت ما خشمگین نباشند، باید در مفید بودن خود شک کنیم.
۲

خیانت به انقلاب

آیت الله خامنه ای برداشت برخی افراد و نویسندگان مبنی بر تمام‌شدن مبارزه و انقلاب اسلامی را نادرست و «خیانت به انقلاب» دانستند و درباره معنای تدوام انقلاب گفتند: انقلاب، هنجارهای گذشته را بهم می‌ریزد و هنجارهای جدیدی را بوجود می‌آورد و تداوم انقلاب به معنای حفظ هنجارهای جدید است.
۳

مبارزه به سبک ۵۷

رهبر انقلاب اسلامی حفظ و تداوم هنجارهای انقلابی را دشوار و نیازمند مبارزه دانستند و گفتند: دستهایی که با اصل انقلاب مخالفت و کارشکنی می‌کردند، در مقابل تداوم هنجارهای انقلابی نیز همین‌گونه عمل می‌کنند اما همچنان‌که پیروزی انقلاب نیازمند مبارزه بود، تثبیت هنجارهای انقلاب و ایجاد جامعه اسلامی همچنان نیازمند مبارزه است.


ایجاد جامعه اسلامی همچنان نیازمند مبارزه است.

۴

مبارزه یعنی چه؟

حضرت آقا در ادامه با اشاره به اهمیت تنظیم برنامه ها بر اساس واقعیت بیان کردند: برنامه در واقع کشیدنِ راه و جاده به سمت مقصد است، بنابراین باید بر اساس واقعیت‌ها تنظیم، و موانع احتمالی و راه‌حل‌ها در آن گنجانده و پیش‌بینی شود. ایشان همچنین در ادامه، راه رفع نقاط ضعف و رسیدن به وضع مطلوب را در گروی عزم راسخ، حرکت پر انگیزه و مبارزه دانستند و گفتند : مبارزه یعنی تلاش و مجاهدت، همفکری و متشکل شدن.


مبارزه یعنی تلاش و مجاهدت، همفکری و متشکل شدن.

۵

هنوز فاصله داریم

حضرت آقا در ادامه با اشاره اینکه هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد، بیان کردند: بر‌اساس حرکت انقلابی، نظام اسلامی بوجود آمد و این توفیقات بسیار مهم حاصل شد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی فاصله زیادی وجود دارد و ما بدون شک در این راه در حال حرکت و پیشرفت هستیم.


تا رسیدن به نقطه مطلوب و تشکیل دولت اسلامی و جامعه اسلامی فاصله زیادی وجود دارد.

۶

باید درس بخوانید

رهبر انقلاب با توصیه به «جدی گرفتن درس و بحث علمی»، آن را یکی از شروط تاثیرگذاری دانستند و در این زمینه گفتند: شرط تأثیرگذاری در جامعه، افزایش سواد و ارتقاء نصاب علمی است، همچنان‌که امام بزرگوار که در نصاب کامل علمی قرار داشت، توانست مبارزه و حرکت عظیم انقلاب را به ثمر برساند.


جدی گرفتن درس و بحث علمی یکی از شروط تاثیرگذاری است.

۷

از خودمان شروع کنیم

آیت الله خامنه ای علاوه بر جدی گرفتن درس، طلاب جوان را به تقوا و ورع و عبادت و انس با قرآن و دعا توصیه و گفتند: بدانید این مسیر بیشتر از تبلیغ زبانی نیازمند تبلیغ عملی است و ابتدا باید از خودمان آغاز کنیم. اگر درس و مباحثه علمی و ذهن های فعال با تقوا، همراه شوند، قطعاً جامعه علمی و مذهبی ما که روحانیت نامیده می شود، آینده ای به مراتب بهتر از امروز خواهد داشت.
۸

آماده باش

رهبر انقلاب مهترین وظیفه روحانیت را همچون انبیاء، ایجاد زمینه ای برای حاکمیت جهان بینی توحیدی و ایجاد حیات طیبه دانستند و درباره : ایجاد حیات طیبه قطعاً معارضانی خواهد داشت همانگونه که در مقابل انبیاء نیز معارضان وجود داشتند، بنابراین روحانیت باید خود را برای کار و تلاش پر زحمت و بلندمدت و در عین حال تأثیرگذار، ماندگار و نتیجه بخش، آماده کند.
۹

جهانِ تشنه

آیت الله خامنه ای «حاکم بودن فضای اسلامی بر جامعه» را یکی از ویژگی های تشکیل نظام اسلامی در ایران و امتیازات این دوران دانستند و درباره زمینه جهانی ارائه حرفهای نوی تفکر اسلامی بیان کردند: در سطح جهانی نیز یک خلأ فکری ناشی از سرخوردگی از بی نتیجه بودن تفکرات مارکسیستی و لیبرالیستی وجود دارد که زمینه را برای ارائه حرفهای نوی تفکر اسلامی فراهم کرده است. ایشان در ادامه وجود وسائل و ابزارهای ارتباطی و رسانه ای فراگیر بواسطه شکل گیری فضای مجازی را یکی دیگر از ویژگی های دوران کنونی برای رساندن پیام حیات بخش اسلام معرفی کردند.


فضای مجازی یکی از ویژگی های دوران کنونی برای رساندن پیام اسلام است.

۱۰

امتیاز دوران ما

حضرت آقا با ذکر این نکته که  «اگر بتوانیم حرفهای نو و جذاب اسلام را درخصوص انسان، جامعه و سیاست به گوش جهانیان و بویژه نسل های جوان برسانیم، قطعاً مورد قبول قرار خواهند گرفت» درباره یکی دیگر از امتیازات این دوران یعنی کثرت سؤالها و شبهه ها  گفتند: یکی دیگر از امتیازات این دوران، کثرت سؤالها و شبهه ها در ذهن‌ها است که همین زیاد بودن سؤالها، ذهن ها را برای یافتن پاسخ ها فعال و زمینه را برای عبور از مرزهای علم فراهم خواهد کرد. همانگونه که در سؤالها و شبهه‌ها نباید متوقف بمانیم، در یافتن پاسخ نیز باید بدنبال پاسخ های منطقی و صحیح برویم.


اگر بتوانیم حرفهای نو و جذاب اسلام را به گوش نسل های جوان برسانیم، قطعاً مورد قبول قرار خواهند گرفت.

  • ۰ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید