دفاع با قدرت از حقوق و آزادی های مشروع مردم

۱

قوه قضائیه به عنوان یک قوه ی مستقل از سایر بخش های نظام اسلامی به دنبال این است که  از حقوق فردی و اجتماعی دفاع کند. دقیق ترش همین میشود که این همه حرف ازعدالت شنیده ایم، قوه ای که مسئول عملی کردن عدالت است همین قوه قضاییه می باشد. شهید بهشتی یکی از روسای قوه ی قضاییه کشورمان بودند که در تاریخ 7 تیر سال 1360 در پی انفجار دفتر حزب جمهوری به شهادت رسیدند. به همین مناسبت هر ساله در حوالی ایام شهادت ایشان، دیدار رئیس و مسئولان قوه‌ی قضائیه و جمعی از اعضا و کارکنان این نهاد کشوری با رهبر معظم انقلاب برگزار میشود. امسال هم صبح روز 12 تیر رئیس ، مسئولان قوه‌ی قضائیه و رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور با حضرت آقا دیدار داشتند. 

۲

شهید بهشتی، معمار قوه قضاییه

در ابتدای این دیدار حضرت آقا با تجلیل از شخصیت شهید آیت‌الله بهشتی به‌عنوان معمار قوه‌ی قضائیه‌ی جمهوری اسلامی، گفتند: نام شهید بهشتی با قوه‌ی قضائیه پیوند خورده است زیرا وی با نیت خالص و با اندیشه‌ی راهبردنگر و با تفکر ایجاد بنای جدید دستگاه قضائی در جمهوری اسلامی، وارد این قوه شد و با دانایی و نگاه تحولی، خدمات شایانی را در مدتی کوتاه انجام داد.
ایشان همچنین به حضور شخصیت‌های برجسته در رأس قوه‌ی قضائیه در طول سال‌های پس از انقلاب اشاره کردند و ، آیت‌الله آملی لاریجانی ( رئیس فعلی قوه قضاییه ) را شخصیتی برجسته و دارای شایستگی‌های بالای علمی، عملی، معنوی و فکری دانستند و ضمن قدردانی از زحمات ایشان و مسئولان دستگاه قضائی، فرمودند: در سال‌های اخیر کارهای مهم و با ارزشی در قوه‌ی قضائیه انجام شده است و این اقدامات باید با شیوه‌های مؤثر تبلیغی، به اطلاع افکار عمومی رسانده شود.
۳

دفاع قدرتمندانه از حقوق مردم


در این دیدار حضرت آقا به صلاحیت ها و جایگاه قانونی بسیار بالا و ویژه ی این قوه و تاثیری که در مدیریت کلان کشور دارد اشاره کرده و گفتند  تحول در همه ی عرصه های قوه قضاییه ضروری است.
ایشان همچنین تاکید کردند که : قوه‌ی قضائیه باید پرچمدار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه‌ای که لازم بود، از حقوق مردم با قدرت دفاع، و با متخلفان و قانون‌شکنان مقابله کند.
ایشان با اشاره به بعضی از مسئولیت های قوه قضاییه از جمله " نظارت بر حُسن اجرای قوانین و نظارت بر حُسن اجرای امور" اشاره کردند و در همین مورد تاکید کردند که : دیوان عدالت اداری و سازمان بازرسی کل کشور به‌عنوان دو بازوی اصلی قوه، مسئولیت این دو وظیفه‌ی مهم را بر عهده دارند.
حضرت آقا با تاکید بر اینکه قوه ی قضاییه باید از ظرفیتهای قانونی خود استفاده کند فرمودند:احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه‌ی قضائیه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی، مقابله کند.
ایشان موضوعاتی همچون مسئله‌ی انتخابات، ریزگردها و بورسیه‌ها را نمونه‌هایی از عرصه‌های لازم برای حمایت از حقوق مردم برشمردند و گفتند: البته در موضوع بورسیه‌ها، موضوع به‌درستی پیگیری نشد و آن کاری که باید انجام می‌شد، محقق نگردید.
آقا به این نکته هم اشاره کردند که حضور رئیس قوه قضاییه در مجامع فراقوه‌ای همچون شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی یکی دیگر از ظرفیت های قانونی این قوه است. در همین مورد و در رابطه با رئیس فعلی قوه قضاییه فرمودند: آیت‌الله آملی لاریجانی به‌واسطه‌ی شخصیت و فضل علمی قطعاً می‌توانند در این مجامع تأثیرگذاری بالایی داشته باشند.
۴

فراتر از مرزها


حضرت آقا، پیگیری حقوقی مسائل و قضایای بین‌المللی را نیز بسیار مهم دانستند و تأکید کردند: قوه‌ی قضائیه باید در موضوعاتی همچون تحریم‌ها، مصادره‌های آمریکایی‌ها، تروریسم و یا حمایت از شخصیت‌های مظلوم دنیا همچون شیخ زکزاکی و یا حمایت از مسلمانان میانمار و کشمیر، از جایگاه حقوقی وارد شود و نظر حمایتی و یا مخالفت خود را قاطعانه اعلام کند تا در دنیا منعکس شود.
ایشان، نقش‌آفرینی در موضوع «آسیب‌های اجتماعی» را از دیگر وظایف قوه‌ی قضائیه دانستند.
۵

راز پیشرفت


رهبر انقلاب، لازمه‌ی پیشرفت کارها در دستگاه قضائی و ایجاد تلقی عمومی از قوه‌ی قضائیه به‌عنوان مجموعه‌ای «نجات‌بخش، امیدبخش و آرامش‌بخش» را برخورد جدی با تخلفات دانستند و با قدردانی از اعزام بازرسان نامحسوس و ناشناس به شهرهای مختلف با هدف کشف و برخورد با تخلفات، گفتند: بازرسی‌ها را هر چه می‌توانید افزایش دهید و قوه‌ی قضائیه را از درون اصلاح کنید.
حضرت آقا به برخورد و مجازات متخلفان و درعین‌حال، حفظ آبروی نزدیکان و اعضای خانواده‌ی آن‌ها، تأکید و خاطرنشان کردند: البته در جایی که آبروی نظام در معرض خطر است، حفظ آبروی نظام اسلامی مقدم و مهم‌تر است، زیرا مردم مسائل را می‌بینند و متوجه می‌شوند و نباید اینگونه احساس شود که قوه‌ی قضائیه با متخلفانِ قضائی، برخورد نمی‌کند.
۶

شهرت درستکارها


ایشان، «تشویق قضات عادل و درستکار» را مکمل «تنبیه و برخورد با متخلفان» خواندند و خطاب به مسئولان قضائی گفتند: قضات عادل، شجاع، قاطع، منصف و پرکاری را که به‌شدت خداترس هستند و عالمانه و بدون ملاحظه قضاوت می‌کنند، مشهور و به جامعه معرفی کنید.
رهبر انقلاب به حقوق کسانی که امر به معروف و نهی از منکر می کنند هم اشاره کردند و در این مورد گفتند: برخی مکرراً می‌گویند بعضی اصول قانون اساسی معطل مانده است، اما گویا آن‌ها، اصل هشتم قانون اساسی را که مربوط به امر به معروف و نهی از منکر است، جزء اصول قانون اساسی نمی‌دانند و به این امر واجب توجه نمی‌کنند.
ایشان با اشاره به حمایت بیانی و عملی خود از آمران به معروف، این کار را وظیفه‌ی قوه‌ی قضائیه خوانده و بر مسئله‌ی «آموزش عمومی» و در پیش گرفتن روش‌های جذاب در آموزش حقوق مردم به آن‌ها، تأکید کردند.
۷

مراقبت از نعمت ها


حضرت آقا در پایان و به عنوان جمع بندی این سخنان، گفتند که مراقبت از نعمت های الهی ضروری است و همچنین فرمودند: «نعمت جوانان»، «نعمت جمهوری اسلامی»، «نعمت قوه‌ی قضائیه و توانایی‌های آن» و «نعمت همراهی و محبت و اطاعت مردم نسبت به نظام و انقلاب اسلامی»، از جمله نعمت‌های بزرگ پروردگار هستند و همه باید مراقبت کنند که این نعمت‌ها تضییع نشود و از آن‌ها استفاده‌ی حداکثری شود.
  • ۱ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید
  • دوستدار رهبری ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۷

    سلام آقای خامنه ای عزیزم!
    من شما رو خیلی دوست دارم. ♥♥♥
    چون شما واقعا به فکر مردم هستین و مصلحت کشور رو هم بهتر از هرکس دیگه ای تشخیص میدین.
    ای کاش همه به حرف های شما گوش بکنن.