از 28 مرداد چه درس هایی برای امروزمان بگیریم؟

تجربه های یک روز مهم

۱

 

تاریخ در بقالی!

 
شاید خیلی از اوقات در کتاب های تاریخ، اطلاعات مختلفی در مورد وقایع تاریخی به دست آوریم؛ ولی درباره خیلی از این زمان ها و اسامی و وقایع همچنان این سوال در ذهن ما می ماند که واقعا دانستن آنها به چه درد ما می خورد؟ بعضی ها هم ممکن است بگویند: «آقا اگر مثلا تاریخ سقوط فلان سلسله را بدانی و بروی بقالی بگویی به تو ماست می دهند؟» 
۲
 

هم آب و هم نان...  

شاید دانستن تعدادی اسم و تاریخ چندان به درد ما نخورد ولی اگر بتوانیم با مطالعه تجربه های تاریخی، روند و جریان هایی را در تاریخ تشخیص دهیم، آن وقت تاریخ خواندن و تحلیل تاریخی هم برایمان آب می شود و هم نان! مردمی که تجربه تاریخی خودشان را که سرمایه آنها در طول زمان است، فراموش کنند، حقشان است که از یک سوراخ، دوبار و بلکه بارها گزیده شوند. 

 

تاریخ خواندن و تحلیل تاریخی هم برایمان آب می شود و هم نان!

 
۳

درست از غلط

در چنین روزی، 65 سال پیش در کشور ما اتفاق مهمی افتاده است که اگر بتوانیم جزئیات آن را از منابع مطمئن بخوانیم و سپس بتوانیم علل وقوع آن حوادث را بفهمیم و در نهایت به این فهم برسیم که از آن واقعه چه تجربه هایی را برای امروزمان نیاز داریم، بخش مهمی از تجربه تاریخی مان را فهمیده ایم و توانسته ایم با آن خط درست و غلط را از هم تشخیص دهیم. 

 

توانسته ایم با آن خط درست و غلط را از هم تشخیص دهیم

 
۴
 

همچنان چپاول

 

در روز 28 مرداد 1332، آمریکا و وابستگانش، علیه دولت قانونی دکتر مصدق کودتا کردند؛ نوچه های اجیر شده به خانه او حمله کردند و در نهایت مصدق را از نخست وزیری کنار گذاشتند؛ آنها در نهایت فضل الله زاهدی را که از مهره های اصلی کودتای آمریکایی بود به نخست وزیری رساندند تا عنصر وابسته به خودشان یعنی محمدرضا پهلوی را در راس حکومت ایران حفظ کنند و همچنان به چپاول ایران و حفظ وابستگی محض آن ادامه دهند.


  
 
 

همچنان به چپاول ایران و حفظ وابستگی محض آن ادامه دهند

 
۵

  

ارتباط هوشمندانه

امروزه و با اعتراف مقامات رسمی دولت آمریکا مبنی بر طراحی شدن کودتای 32 توسط آمریکا دیگر هیچ شک و شبهه ای در این باره باقی نمی ماند. در این نوشته از ذکر جزئیات این واقعه تاریخی پرهیز می کنیم و این سوال را می پرسیم که «تجربه کودتای 32 چگونه می تواند برایمان هم نان شود و هم آب؟» یا «چگونه می توانیم با دانستن تجربه این کودتا از چندبار گزیده شدن از یک سوراخ جلوگیری کنیم؟» چند درس این کودتای برای ما به طور خلاصه از این قرار است:

 

«چگونه می توانیم با دانستن تجربه این کودتا از چندبار گزیده شدن از یک سوراخ جلوگیری کنیم؟»

 
۶
 


1- آمریکا حتی به کسانی که با آن هیچ خصومتی ندارند و به آن اعتماد می کنند و امید دارند و از آن کمک می خواهند، هیچ رحمی نمی کند. تکیه به آمریکا اشتباهی محض است و هر کس چنین کند، از همان مستکبرین کتک می خورد.

 
 

تکیه به آمریکا اشتباهی محض است

 
۷
 


2- آمریکا با هر فرد یا حکومتی که مخالف وابستگی کشور به آمریکا باشند و یا مانع از بهره برداری آنها از تمامی منابع کشور شوند مخالف است؛ آمریکا حاکمانی نوکر و سرسپرده می خواهد که بتواند منابع طبیعی و مادی کشور را غارت کند. از جنگ جهانی دوم به بعد، آمریکا در سرنگونی حدود 40 دولت مستقل در جهان نقش آفرینی کرده که بیست و چند مورد آنها دخالت نظامی بوده است.


  
 

آمریکا در سرنگونی حدود 40 دولت مستقل در جهان نقش آفرینی کرده


 
 
۸
 


3- مستکبرین جهان پشت به پشت هم و همراه با یکدیگر در راستای منافع هم عملیات می کنند؛ امید بستن به اینکه از شر یک مستکبر (انگلستان غارتگر نفت در سال 32) به مستکبر دیگر (آمریکا) رجوع کنیم، کاملا غلط است.


  
 

مستکبرین جهان پشت به پشت هم هستند


 
 
۹


4- نظر و رای مردم برای آمریکا هیچ اهمیتی ندارد؛ آنها برای رسیدن به اهداف خودشان هیچ ابایی از زیر پا گذاشتن رای مردم و بی اعتنایی به آن ندارند. ادعای احترام آمریکا به رای مردم دروغی آشکار و تجربه شده است.


  
 

نظر و رای مردم برای آمریکا هیچ اهمیتی ندارد


 
 
۱۰
 


5- خیانتکاران داخلی در مواقع حساس به کمک آمریکا و مستکبرین جهان می آیند و در پازل آنها بازی می کنند و در خدمت آنها خواهند بود؛ باید مراقب نفوذ وابستگان، عوامل و علاقه مندان به استکبار و ایده وابستگی باشیم. این خیانتکاران می توانند سیاستمداران خائن و یا عوامل وابسته فرهنگی و غیره باشند.
 

۱۱


6- مخالفت با آمریکا و سیاست های استکباری آن و هزینه دادن و انقلاب کردن برای روی کار آمدن یک نظام انقلابی و ضدآمریکایی، حرکتی عاقلانه، و کاملا در راستای منافع ملی کشور  بوده است؛ این حرکت مردمی باعث جلوگیری از غارت منابع کشور توسط مستکبرین شده است.


  
 

انقلاب کردن برای روی کار آمدن یک نظام انقلابی حرکتی عاقلانه است


 
 
۱۲
 


7- تلاش های دشمن برای ایجاد هرج و مرج در کشور و نا امید کردن مردم و حمایت از آشوب طلبان داخلی و خارجی، برای روی کار آوردن حکومت کاملا وابسته و دیکتاتور و بی اعتنا به منابع کشور است. آمریکا اشتهای سیری ناپذیری برای تسلط بر ایران داشته و دارد.


  
 

آمریکا اشتهای سیری ناپذیری برای تسلط بر ایران داشته و دارد


 
 
۱۳
 

8- کشور ایران در طول سالیان درازی نسبت به نقشه های دشمنان به شدت آسیب پذیر بوده است؛ دشمنانی که به راحتی و در روز روشن در این کشور و علیه خواست مردم کودتای نظامی راه می انداختند؛ امروزه آن دوران بزن در رو به پایان رسیده است و ایران بسیار قوی تر از گذشته است؛ نه به این راحتی آسیب می بیند و نه دشمنی های مستکبرین را بی پاسخ باقی می گذارد.


  
 

امروزه ایران بسیار قوی تر از گذشته است


    
 
۱۴
 

سرمایه تاریخی


باید این درس ها را که در واقع سرمایه تاریخی ملت ایران هستند، همیشه به یاد داشته باشیم تا بتوانیم با تجربه ها آمیخته شویم؛ راه درست و غلط را بشناسیم و نگذاریم از یک سوراخ چند بار گزیده شویم.


  
 

باید این درس ها را همیشه به یاد داشته باشیم


  
  • ۰ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید