از این رمضان تا رمضان بعدی، هر هفته یک آیه

کمی کمِ خیلی زیاد

۱

 


 

کار بزرگ


  
 
 آیا تا به حال شده بخاطر اینکه یک سیب خیلی بزرگ است و یک‌جا توی دهانتان جا نمیشود از خوردن آن منصرف شوید؟ معلوم است که نه... آن را تکه تکه میکنید و میخورید! گاهی یک کار را به خاطر بزرگ یا وقت‌گیر بودنش اصلا انجام نمی‌دهیم. کار های خوبی مثل ورزش کردن، خواندن یک سیر مطالعاتی و ... در صورتی که کافیست آن کار را تبدیل به کار های کوچک تر و قابل انجام کنیم تا به راحتی انجام شوند.
۲


 
 

  فَاذْكُرُونِي یعنی پس مرا یاد کنید 


 

 نو+جوان تصمیم دارد یکی از این کار های بزرگ و مفید را همراه شما به یک کار لذت بخش و کوچک تبدیل کند. هیچ کدام از ما شکی در این مساله نداریم که باید به قرآن رجوع کنیم، آن را یاد بگیریم و از آن استفاده کنیم؛ اما حجم بالای صفحات قرآن را چه کنیم؟ چطور این همه وقت برای آن اختصاص دهیم؟ اصلا ما که معنا و مفهوم همه آیات را نمیدانیم...


 
۳

 

 اذکرکم یعنی شما را یاد کنم 


 

 گفتیم که باید کار ها را کوچک کرد. ما تنها قرار است از این ماه رمضان تا ماه رمضان بعدی، هر هفته یک آیه را تا آن جا که میتوانیم بخوانیم، یاد بگیریم و هر چقدر که می‌شود به آن فکر کنیم. اینطوری میشود حدود ۵۰ آیه در سال. البته این ۵۰ آیه،‌ آیات خاصی هستند! آیاتی که رهبر انقلاب بیشترین استفاده را از آن ها در صحبت هایشان داشته اند یا در دیدار های اخیرشان از آن ها استفاده کرده اند.


 
۴

 

 و اشْكُرُوا لِي یعنی مرا شکر کنید 


 

 اینطوری اگر سال دیگر از ما بپرسند «درباره مساله مهمی مثل قرآن چه کردید؟»، در ساده‌ترین حالت ممکن می‌توانیم بگوییم ۵۰ آیه مهم را خواندیم، معنایش را فهمیدیم و در مفهوم آن تدبر کردیم. تازه یک حسن دیگر هم دارد... مگر میشود یک آیه را یک هفته مرور کرد و به راحتی آن را حفظ نشد؟ شما بعد از یکسال حافظ ۵۰ آیه مهم هم هستید!


 
۵

 

 وَلَا تَكْفُرُون یعنی و کفران نعمت نکنید 


 

 راستی #یادم_باشه... باید خدا را یاد کنم تا خدا من رو یاد کنه و بهتره با خوب استفاده کردن از نعمت های خدا، شکر اون ها رو به جا بیارم تا کفران نعمت نکرده باشم...
 این توضیح خودمانی آیه ۱۵۲ سوره بقره بود. آیه ای که کلمات و معنایش را در میان بند های همین متن بود و خواندن و یاد گرفتن معنایش چند ثانیه بیشتر وقت شما را نگرفت. سریع ولی کاربردی!


 
۶

 

داناترین ِ عالم


 

 مثلا اگر کسی بگوید «چه کار کنم که خدا حواسش به من باشه؟»حالا شما جواب آن را میدانید. آن هم درست ترین جواب عالم از زبان داناترینِ عالم یعنی خداوند متعال. پس نه نگران وقت باشید نه نگران حجم بالای این کار.
منتظر باشید...


  
 • ۸ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید
 • محمد دادجو ۰۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۴

  واقعا ممنونم این سایت تمام نیاز های روحی جوانان را برطرف میکند.

 • ابراهیم ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۹

  برنامه خوبیه...ممنون

 • امیرحسین مرتضی زاده ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۸

  آقا سلام علیکم هر که این سایت به فکرش رسیده و تدوینش کرده بسیار متشکریم واقعا به این گونه سایت ها نیاز است

 • س.م.م ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷

  خداقوت
  خیلی عالیه
  ان‌شاءالله هم ما و هم افراد زیاد دیگه بتونیم استفاده کنیم
  یه آیه وقت زیادی نمی گیره

 • امیرحسین ۱۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵

  عالی است از اینکه به فکر ما جوانان هستید بسیار ممنونم

 • محمدمصطفی ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳

  خوبه اگه عملی شه