آنچه باید از تاریخچه مذاکرات هسته ای بدانیم

آزمون هسته ای

۱

 

 

گنج تجربه


  
 
تجربه جمهوری اسلامی در چهل سال اخیر، گنجینه گران‌بهایی برای ماست؛ اما استفاده درست از آن وابسته به ما است. تجربه‌ای که می‌توانیم از لابلای آن، آینده را پیدا کنیم؛ آینده‌ای که قرار است خودمان بسازیم. امیرالمومنین (ع) در این باره می‌فرمایند: «كَفى مُخبرا عَمّا بَقِيّ مِنَ الدُّنيا ما مَضى مِنها» (1) یعنی آنچه از دنیا گذشته و به تاریخ پیوسته، برای خبر دادن از آینده کفایت می‌کند. نوجوان آینده‌ساز باید این گذشته را به خوبی بشناسد تا از یک سوراخ دو بار گزیده نشود و هم بتواند درست‌ترین تصمیم‌ها را بگیرد. 
۲

 
 

 حتی یک!

 

تجربه مذاکرات هسته ای ایران با طرف غربی، به سالهای 82 و 83 بر می گردد. زمانی که ما در مذاکره با اروپایی ها، تصمیم گرفتیم غنی سازی اورانیوم را تعلیق کنیم و در بیانیه بروکسل پذیرفتیم که هیچ گونه غنی سازی نداشته باشیم. این زمان، همان زمانی است که ما می گفتیم بگذارید بیست سانتریفیوژ داشته باشیم؛ گفتند نمی شود! گفتیم پنج سانتریفیوژ؛ گفتند نمی شود! گفتیم یک سانتریفیوژ گفتند نمی شود! 

گفتیم پنج سانتریفیوژ، گفتند نمی‌شود! گفتیم یک سانتریفیوژ گفتند نمی‌شود! 

۳

 
 

مطلقا پیمان شکن

 

کشورهای اروپایی مطلقا به تعهدات‌شان عمل نکردند؛ صفحه مهمی به تجارب تاریخی جمهوری اسلامی اضافه شد و رهبر انقلاب در روزهای آخر دولتی که تعلیق غنی سازی را پذیرفته بود، دستور شروع شدن دوباره غنی سازی را صادر کردند. تجربه این مذاکره به ما آموخت جمله «اگر کمی کوتاه بیایید، پرونده هسته‌ای ایران عادی شده و دشمنی غربی‌ها به پایان می‌رسد.» گزاره غلطی است؛ ما تعلیق کامل غنی‌سازی را پذیرفتیم ولی طرف غربی به تعهدات خود عمل نکرد و حتی به دشمنی‌هایش ادامه داد.

طرف غربی به تعهدات خود عمل نکرد و حتی به دشمنی‌هایش ادامه داد

۴

 
 

پیشرفت حیرت انگیز

 

در همین سال‌های بعد از رفع تعلیق، پیشرفت‌های کم‌نظیر صنعت هسته‌ای شروع شد. نوزده‌هزار سانتریفیوژ نسل اول تولید کردیم، غنی‌سازی 20‌درصدی را به دست آوردیم، سانتریفیوژهای نسل دوم و سوم و چهارم را تولید کردیم، رآکتور آب سنگین اراک را به وجود آوردیم و بسیاری پیشرفت‌های دیگر که ایران را به مراتب قدرتمندتر از سال 82 کرد؛ کشوری که روزی بر سر داشتن یا نداشتن 1‌سانتریفیوژ چانه می‌زد، حالا ده‌ها هزار سانتریفیوژ تولید کرده است. دشمنان ایران تلاش کردند حتی با ترور دانشمندان هسته ای ما، مانع از ادامه پیشرفت هایمان شوند اما نتوانستند که نتوانستند...

در همین سال‌های بعد از رفع تعلیق، پیشرفت‌های کم‌نظیر صنعت هسته‌ای شروع شد

۵

 
 

نعمت قدرتمندی

 

هم‌زمان با قدرتمند شدن ما، دو اتفاق دیگر هم افتاد، اول اینکه تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران که قرار بود کشور را فلج کند به نتیجه نرسید و از طرف دیگر ما توانستیم به فناوری بسیار پیشرفته غنی‌سازی 20درصدی اورانیوم دست پیدا کنیم. این اتفاقات در کنار شکست‌خوردن نقشه‌هایی مثل فتنه 88 با پشتیبانی همه جانبه مردم، طرف غربی را به از سرگیری مذاکرات وادار کرد تا شاید به قول خودشان بتوانند ایران را مهار کنند. با ابراز تمایل متقابل دولت یازدهم، رهبر انقلاب از سرگیری مذاکرات را با توجه به قدرت‌مندی بسیار بیشتر ایران نسبت به سال‌ 82 پذیرفتند و در عین حال بر خوشبین‌نبودن به طرف غربی مخصوصا آمریکایی‌ها تاکید کردند.

 
۶
 

من جرّب المجرّب...

 

در این دور از مذاکرات یا توافق خوبی بدون پیمان‌شکنی طرف غربی به وجود می‌آمد و یا وجهه بین‌المللی ایران به عنوان کشوری که به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و به پیمان‌هایش پایبند است ساخته می‌شد و البته طرف پیمان‌شکن مشخص می‌شد و مردم تجربه تاریخی خوبی به دست می‌آوردند. با تمام کش و قوس‌ها، مذاکرات به نتیجه رسید و برجام پذیرفته شد؛ آژانس انرژی اتمی پایبندی کامل ما را به تمام تعهدات در طول این سال‌ها بارها تایید کرد، ولی طرف مقابل باز هم نقض عهد کرد و به تهدیدها و دشمنی‌هایش ادامه داد. چه در دولت قبلی آمریکا و چه در دولت فعلی که به طور کلی از برجام خارج شدند، ادعای «سازش با آمریکا و مذاکره با آنها مشکلات کشور را حل می کند.» و یا «اگر با آمریکا مذاکره کنیم، آنها هم دست از دشمنی برمی دارند.» برای چندمین بار نقض شد. 
 

ادعای «سازش با آمریکا و مذاکره با آنها مشکلات کشور را حل می کند.» برای چندمین بار نقض شد

۷
 

نقشه غربی

 

حالا هم غربی ها برای هدف دیگری نقشه می کشند؛ اروپایی ها در ظاهر خود را پایبند به برجام نشان می دهند ولی باید مراقب نقشه ای خطرناک باشیم. نقشه ای که در آن برجام در ظاهر حفظ می شود؛ محدودیت های صنعت هسته ای ما باقی خواهد ماند ولی در عین حال تحریم ها هم باقی مانده و زیاده خواهی هایی هم برای در فشار قرار دادن توان دفاعی ما مطرح خواهد شد. و علاوه بر آن با فشار روانی، تلاش می کنند تا آشوب هایی را در داخل کشور طراحی کنند و مردم را از خطر جنگ بترسانند تا بتوانند امتیازهای جدید بگیرند. این نقشه نیازمند هوشیاری ماست و البته نیازمند رعایت خطوط قرمزی که رهبر انقلاب برای مسئولان تعیین کرده اند. 

ینجا فقط هوشیاری ما و رعایت خطوط قرمز رهبر انقلاب از سوی مسئولان، می‌تواند نقشه شوم دشمن را نقش بر آب کند

۸

 
 

دو گزیدگی از یک سوراخ؟!

 

ما باید از این همه تجربه درس بگیریم تا طبق فرموده امام علی علیه السلام، آینده را در دستان خود داشته باشیم، تا از یک سوراخ دوبار گزیده نشویم و بدانیم که در مسیر قدرتمند شدن، خط فریب کدام است و چه مسیری درست و آزموده شده است. این تجربه به ما ثابت می کند که اقتضای طبیعت مستکبرین، دشمنی با کشورهای مستقل مثل جمهوری اسلامی است و در این هیچ شکی نیست. 

 
۹

 
 

پاورقی

 

1- غرر الحكم : 7057 ، عيون الحكم و المواعظ : 386 / 6545 .

  • ۲ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید
  • ناشناس ۲۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹

    خیلی ممنون که درباره برجام صحبت کردین، عالی بود .
    کاش قبل از اینکه FATF تصویب بشه درباره اون هم صحبت کنید.