زیر پوست غرب

۱

 


  

افشاگری های آقای بلادورث!


  
خبرنگاری به نام جیمز بلادورث (James Bloodworth) برای پژوهش در مورد فضاهای کاری افراد کم درآمد در انگلستان ابتکار جالبی به خرج داده است. او در تعدادی از شرکت های مطرح انگلیسی درخواست کار داده و مدتی در هر کدام از آنها مشغول به کار شده است. از انبارداری در شرکت آمازون تا کار در مرکز مراقبت های اجتماعی و مرکز تماس و کارگاه ساختمانی و رانندگی شرکت حمل و نقل، شغل هایی است که بلادورث هر کدام را چند ماهی تجربه کرده و خاطرات خود را درقالب کتابی به نام مستخدم منتشر کرده است؛ کتابی که توانسته سر و صدای زیادی در رسانه ها به پا کند. در این نوشته مصاحبه های اخیر او درباره شرایط کاری کارگران یکی از انبارهای شرکت آمازون (سایت معروف اینترنتی خرید و فروش کالا) در لندن را با هم مرور می کنیم. قبل از خواندن ادامه مطلب لازم است بدانیم که چهره اصلی شرکت آمازون، آقای جف بزوس، یکی از ثروتمندترین چهره های دنیای تکنولوژی است.
 

 
 

در تعدادی از شرکت های مطرح انگلیسی درخواست کار داده و مدتی در هر کدام از آنها مشغول به کار شده است

 
۲

  

فاجعه به تمام معنا


  
 بلادورث در مصاحبه ای با پایگاه خبری بیزنس اینسایدر می گوید کارگران انبارهای شرکت آمازون، در یک روز حدودا 11 ساعت کار می کنند و در تمام این مدت، فقط پانزده دقیقه برای غذا خوردن فرصت دارند؛ کارگران در طول روز حتی فرصت نمی کنند چیزی بنوشند چون ممکن است به خاطر عقب افتادن کارها مواخذه شوند. فاجعه آنجاست که این خبرنگار در یکی از روزهای کاری فهمیده است که کارگران آمازون مجبورند برای آنکه جریمه نشوند و به بهره وری مورد انتظار کارفرمایان برسند، دستشویی نروند و در بطری های خالی ای که با خود می آورند، ادرار کنند. (1) 
 
 

مجبورند برای آنکه جریمه نشوند، دستشویی نروند و در بطری های خالی ای که با خود می آورند، ادرار کنند

 
۳

     

یک کلام: زندان...


  

  بلادورث می گوید که برای یک روز غیبت کاری به علت بیماری، جریمه شده است. سیستم جریمه های آمازون که بابت هر تاخیر یا کم کاری از نظر کارفرما، جریمه های سنگینی به کارگران تحمیل می کند، بزرگترین علت اصلی این وضعیت کاری اسفناک و ناراحت کننده است. این خبرنگار، آمازون را در یک کلام شبیه زندان و ظالمانه ترین محیط کاری که تابحال دیده است، معرفی می کند. جالب تر آن است که بدانیم طبق آخرین رتبه بندی لینکدین که تلگراف آن را منتشر کرده است، آمازون هفتمین شرکتِ دارای بهترین شرایط کاری در انگلستان است. (2) 


 
 

آمازون هفتمین شرکتِ دارای بهترین شرایط کاری در انگلستان است.


 
 
۴

  

چرا؟؟!


  

شاید مدیران و نوآوران شرکت آمازون از شرایط کاری بسیار خوبی برخوردار باشند ولی سوالی که ذهن هر کدام از ما را درگیر می کند این است که چرا پیشرفت اقتصادی وضعیت عموم کارگران را بهتر نکرده است؟ چرا طبقات فرودست جوامع ظاهرا پیشرفته از لحاظ اقتصادی همچنان در بدترین وضعیت ممکن زندگی می کنند؟ چگونه ممکن است سهامداران اصلی یک شرکت ثروتمندترین مردان زمان خود باشند ولی کارگران همان شرکت در وضعیتی شبیه برده های دنیای قدیم کار کنند؟ چرا سرمایه دارها روز به روز ثروتمندتر می شوند ولی طبقات فرودست از این پیشرفت ها چیزی نصیبشان نمی شود؟ اصلا چرا رسانه های دنیا در برابر این قبیل ظلم های غیر قابل باور سکوت کرده اند؟ 


  
 

چگونه ممکن است سهامداران اصلی یک شرکت ثروتمندترین مردان زمان خود باشند ولی کارگران همان شرکت در وضعیتی شبیه برده های دنیای قدیم کار کنند؟


  
۵

  

بمیر و سود برسان...


 
 

واقعیت این است که این وضعیت مستقیما نتیجه نوع نگاه غرب به انسان و پیشرفت اقتصادی است. نگاهی که انسان را در حکم ابزارهایی می داند که قرار است به نظام سرمایه داری غربی سود برسانند ولو آنکه زیر چرخ دنده های اقتصاد و توسعه، له شوند؛ این نوع فکر، برای پیشرفت اقتصاد و به دست آوردن سود بیشتر، انسان های دیگر را به بردگی می گیرد و بزرگترین برده داری های عصر جدید را ایجاد می کند؛ یک قاره را سراپا برده می بیند تا با هزینه کم، ثروت ایجاد کنند. همین نوع نگاه به انسان است که کارخانه های عصر صنعتی شدن را در انگلستان به وجود می آورد. کارخانه هایی که کودکان و زنان در آن کار می کنند و از اولین حقوق انسانی خود محرومند تا به سرمایه داران سود برسانند؛ کارخانه هایی که در قرن هیجدهم و در انگلستان کودکان را با شلاق مجازات می کردند یا با چوب به سر آنها می زدند و سرشان را در سطل های آب فرو می کردند تا بهتر کار کنند؛ این وضعیت در کارخانه های انگلیسی تا جایی ادامه داشت که برخی ادعا می کردند برخی کودکان از شدت ضربات چوب و آهن می مردند. (3) 

 
 

کارخانه هایی در انگلستان که کودکان را با شلاق مجازات می کردند تا بهتر کار کنند


  
 
۶

  

مسئله کرامت


  

 اگر انسان هایی مانع رشد غول بی شاخ و دم ِ غرب شوند، به هر قیمتی و با هر سطحی به قتل می رسند و در این راه از بی رحمانه ترین نوع کشتار یعنی کشتار جمعی با استفاده از بمب هسته ای هم دریغ نمی کنند چون انسان در این نگاه فاقد کرامت ذاتی است و برای رسیدن به سود می توان او را به بردگی گرفت، او را شکنجه کرد، او را در کودکی مجبور به کار کرد و او را در بدترین وضعیت کشت. نگاه اسلام به انسان و کارگر اینگونه نیست. « در بعض روایات فرموده‌اند که قطره عرقی که از بدن کارگر می‌آید مثل قطره خونی است که از شهدای در راه خدا بیاید. چقدر این ارزش دارد!  ... اسلام برای کارگر ارزش قائل است یعنی، همان طوری که یک شخص عالم، یک شخص مجاهد را توصیف می‌کند، شخص کارگر، زارع؛ هر کارگری را [توصیف می‌کند؛] می‌گوید همه‌شان مثل هم‌اند؛ مثل شانه‌ای که این رده‌هایی که دارد، همه هم‌قد هستند، مثل هم هستند.» (4) رهبر انقلاب تعظیم به کارگران را لازم می داند و می گوید: «واقعاً باید دست هنرمند کارگر ایرانی را بوسید، باید دست شماها را بوسید! » (5) این نوع نگاه به انسان و به تبع آن نگاه به کار و کارگر بسیار متفاوت از نوع نگاه کاملا سودجویانه غرب به انسان است. 


  
۷

  

تقابل همیشگی


  

شاید در حکومت اسلامی وضعیت کارگران مطلوب و ایده آل نباشد و شاید حتی ما در برخی مواقع تحت تاثیر حکومت های غربی باشیم و هنوز نتوانسته باشیم نظام ایده آل اسلامی بر پایه ایمان و کرامت انسان به عنوان اشرف مخلوقات را در عمل اجرا کنیم، ولی نکته مهم آن است که در یک تمدن انسان اصولا ابزار افزایش سود است و در دیگری موجودی ارزشمند و با کرامت. این دو نگاه در نهایت به نتیجه های بسیار متفاوتی می انجامد تا جایی که هیچکدام از انها نمی تواند دیگری را در کنار خود تحمل کند؛ نه اسلام می تواند انسان را که اشراف مخلوقات است، یک ابزار صرف برای افزایش سود ببیند و برده داری و بهره کشی را تحمل کند، همانطور که از ابتدا اسلام با این تفکر ضد انسانی به مقابله برخاست؛ و نه غرب می تواند بنیان های اصلی خود را کنار بگذارد و برای انسان کرامت ذاتی قائل شود. اسلام، با جاهلیت غرق شدن در لذت و سود مبارزه می کند و سردمداران سودگرایی و سودمحوری، گسترش اسلام ناب را سدی محکم در برابر لذت جویی های بی حد و حصر خود می دانند.


  
 

اسلام، با جاهلیت غرق شدن در لذت و سود مبارزه می کند و سردمداران سودگرایی، گسترش اسلام را سدی در برابر لذت جویی های  خود می دانند


  
۸
 

پاورقی ها

۱
http://www.businessinsider.com/amazon-warehouse-like-prison-where-workers-used-pee-bottle-2018-4

۲
https://www.telegraph.co.uk/business/2018/03/21/best-companies-work-uk-according-linkedin

۳
http://spartacus-educational.com/IRpunishments.htm

۴- سخنرانی امام خمینی (ره) در جمع مسئولان وزارت کار و کارگران؛ ۱۱  اردیبهشت ۱۳۶۵

۵- سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع کارگران؛ دهم اردیبهشت ۱۳۹۷

  • ۰ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید