همه آنچه باید از انتخابات لبنان بدانیم

انتخاب مقاومت

۱

 


 
 

انتخابات لبنان


  
شاید در اخبار شنیده باشید که دیروز انتخابات مجلس لبنان برگزار شده است. آخرین انتخابات مجلس لبنان در سال ۲۰۰۹ برگزار شده بود. در این مطلب کمی بیشتر در مورد اهمیت این انتخابات، ساختار آن، احزاب حاضر و نتایج انتخابات خواهیم دانست. 
۲

  

انتخابات لبنان چجوریه؟


  
 ساختار انتخابات لبنان کمی پیچیده است و علت اصلی آن هم تنوع زیاد مذاهب و فرقه های مختلف در لبنان است. در قانون جدید انتخابات، پارلمان لبنان ۱۲۸ نماینده دارد. ۶۴ نماینده مسیحی و ۶۴ نماینده مسلمان. از میان مسلمانان، سهم شیعیان ۲۷ کرسی و سهم اهل سنت هم ۲۷ کرسی است و بقیه صندلی ها به سایر فرقه های اسلامی می رسد. در میان کرسی های مسیحیان نیز اوضاع همینگونه است و فرقه های مختلف سهم های متفاوتی دارند. 
۳

     

توطئه شوم


  

   گروه های سیاسی مختلف در لبنان برای به دست آوردن کرسی های بیشتر با هم رقابت می کنند. دو طرف اصلی انتخابات لبنان را دو جریان بزرگ ۸ مارس و ۱۴ مارس شکل می دهند! حق دارید! اسم های آن ها خیلی به هم شبیه است!  در سال ۲۰۰۵ و پس از آنکه رژیم صهیونیستی در توطئه ای پیچیده نخست وزیر وقت لبنان رفیق حریری را ترور کرد، اختلافات سیاسی در آن کشور اوج گرفت. گروه های مختلف یکدیگر را متهم می کردند. اصلا این نقشه شوم اجرا شد تا رژیم صهیونیستی از دل اختلافات به اهداف خود برسد. (یکسال بعد، صهیونیست ها به لبنان حمله کردند ولی در جنگ ۳۳ روزه به خاک سیاه نشستند) 

 
 

رژیم صهیونیستی در توطئه ای پیچیده نخست وزیر وقت لبنان رفیق حریری را ترور کرد، اختلافات سیاسی در آن کشور اوج گرفت

 
۴

  

دو جریان مهم


  

یک ماه بعد از ترور رفیق حریری، حسن نصرالله در فراخوانی از مردم دعوت کرد تا در روز ۸ مارس به خیابان بیایند و از لبنان متحد حمایت کنند. و از آن روز حزب الله و احزابی که به ندای سید لبیک گفتند جریان ۸ مارس شناخته شدند. چند روز بعد یعنی در روز ۱۴ مارس هم عده ای دیگر از مردم با دعوت سعد حریری (فرزند رفیق حریری) به خیابان ها آمدند و جریان ۱۴ مارس تشکیل شد.


  
 

حسن نصرالله در فراخوانی از مردم دعوت کرد تا در روز ۸ مارس به خیابان بیایند و از لبنان متحد حمایت کنند


  
۵

  

متحدان حزب الله


 
 

 این تقسیم بندی تا امروز ادامه دارد و حزب های اصلی در هر انتخابات یا متحدان حزب الله و معروف به جریان 8 مارس هستند یا متحدان ۱۴ مارس. در جریان متحدان حزب الله چند حزب اصلی مسلمان و مسیحی حضور دارند: حزب الله لبنان، حزب مسیحی جنبش میهنی با چهره کلیدی میشل عون (رئیس جمهور فعلی لبنان)، حزب ارمنی های لبنان، جنبش امل (که امام موسی صدر آن را تاسیس کرد و نبیه بری چهره شاخص آن است) و چند گروه کوچک دیگر. 


  
۶

  

جریان دوم


  

جریان ۱۴ مارس نیز از چند گروه سیاسی اصلی تشکیل شده است: حزب آینده یا المستقبل با چهره کلیدی سعد حریری (نخست وزیر فعلی لبنان که رابطه خوبی با سعودی ها دارد)، حزب فالانژهای لبنان که عامل اصلی ربوده شدن حاج احمد متوسلیان هستند و چهره کلیدی آنها سمیر جعجع است، حزب سوسیالیست ترقی خواه با چهره کلیدی ولید جنبلاط که خواهان خلع سلاح حزب الله است و چند گروه کوچک دیگر.


  
۷

  

هدف=شکست لبنان


  

 از این تقسیم بندی میتوان متوجه شد که نتیجه این انتخابات در سرنوشت مردم لبنان و منطقه تاثیر به سزایی دارد. دشمنان مقاومت برای پیروزی در این انتخابات و تلاش برای تحت فشار قرار دادن حزب الله هم زیاد تلاش کرده اند و هم خرج! با یک جستجوی ساده از برخی سنت شکنی های عجیب در تبلیغات وسیع برخی جریان های سیاسی در این انتخابات مطلع می شوید. سید حسن نصرالله چند روز پیش از این در جمع مردم منطقه بقاع لبنان، صراحتا از دو حزب المستقبل سعد حریری و نیروهای لبنانی سمیر جعجع (فالانژها) به عنوان پشتیبان های نیروهای مسلح تروریست در حمله به مناطق مرزی لبنان خبر داد و گفت که این نیروها پشت ارتش را در دفاع از مرزها خالی گذاشته اند. همان هایی که با حمایت صریح سعودی ها و پشتیبانی صهیونیست ها هدفی جز شکستن پشت لبنان و به کام مرگ کشاندن آن ندارند. 


  
 

نتیجه این انتخابات در سرنوشت مردم لبنان و منطقه تاثیر به سزایی دارد


  
۸

  

مکروا و مکر الله...


  

   مقامات سعودی، چند ماه پیش برای فشار آوردن به سعد حریری او را در سفری که به عربستان داشت بازداشت کردند تا به حزب الله برای خلع سلاح و عقب نشینی فشار بیاورند؛ بازگشتن حریری به لبنان مستقیماً در نتیجه تدابیر حزب الله اتفاق افتاد و تا امروز عربستان از هیچ تلاشی برای شکست دادن حزب الله و فشار به محور مقاومت دریغ نکرده است. نه تروریست های تکفیری، نه ریخت و پاش های انتخاباتی، نه بازداشت و گروگان گیری مقامات سیاسی، نه توطئه های متحد با آمریکا و رژیم صهیونیستی و نه نیروهای منافق اجیرشده توسط کشورهای مرتجع منطقه، هیچکدام نتوانستند پیوند مردم و حزب الله را اندکی دچار سستی و ضعف کنند... مکروا و مکر الله والله خیر الماکرون... فان حزب الله هم الغالبون...

 
 

مکروا و مکر الله والله خیر الماکرین... فان حزب الله هم الغالبون...

 
۹

  

یک پیروزی بزرگ


 
 

 و اما نتیجه انتخابات.... حزب الله و متحدان آن پیروز قاطع انتخابات شدند! سید حسن نصرالله دیشب در سخنرانی خود به مناسبت این پیروزی گفت:« آرایش و ترکیب جدید پارلمان لبنان یک پیروزی بزرگ برای مقاومت و حامیان آن محسوب می‌شود.» اکثریت کرسی های پارلمان به حزب الله و جنبش میهنی و سایر متحدان آنها رسیده است. جریان المستقبل با تمامی هیاهوی رسانه ای،کرسی های اندکی به دست آورده و این یعنی شکست کامل. سرهنگ نفتالی بنت، وزیر آموزش رژیم صهیونیستی با عصبانیت و در واکنش به نتیجه این انتخابات نوشت: «نتیجه انتخابات لبنان، بر پایه محاسباتی که برای مدت‌ها داشتیم، رقم خورده است. حزب‌الله = لبنان»


  
 

جریان المستقبل با تمامی هیاهوی رسانه ای،کرسی های اندکی به دست آورده و این یعنی شکست کامل


  
۱۰

  

امنیت و پیشرفت


  

جریان مقاومت، در همه این سالها فقط امنیت مردم لبنان را حفظ نکرده است. مردم به چشم خود دیده اند که فرزندان رشید مقاومت در راه اتحاد و آبادانی لبنان جان خود را فدا کرده اند؛ فعالیت های جهادی در توسعه تاسیسات زیربنایی، و خدمت رسانی و آبادانی در مناطق مختلف لبنان حتی در هفت سال گذشته که دوران اوج جنگ های منطقه ای بوده است، جوانان مقاومت از هیچ تلاشی برای توسعه لبنان و راه سازی و گسترش شبکه بهداشت و تاسیسات زیربنایی و محیط زیست دریغ نکرده اند. به راستی که مقاومت متحد همه جریان ها از مسلمانان چه شیعیان و چه اهل سنت تا مسیحیان چه ارمنی و چه مارونی به نفع تمام مردم لبنان بوده است و سازش چه پرهزینه و خفت بار بوده است؛ مردم لبنان در این انتخابات نشان دادند که خط مقاومت که حقیقتا همان خط پیشرفت و آبادانی و امنیت است، محبوب دلها و بهترین مسیر پیش رو است. 

 

مردم لبنان در این انتخابات نشان دادند که خط مقاومت که حقیقتا همان خط پیشرفت و آبادانی و امنیت است

 • ۵ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید
 • سیروس یوسف پناه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۴

  سلام
  خیلی عالی بود

 • reyhane-yazdi ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۳

  واااااااای،عااااالی بود
  پر اطلاعات مفید
  گروه نوجوان خامنه ای دات ای ار محشرن، فوق العادن.
  نماد انرژی و نشاط و ابتکار و خلاقیت و نو اوری و انسان مومن و انقلابی.
  براتون ارزوی موقیت روزافزون دارم