چرا باید سخنرانی اول فروردین رهبری را کامل و با دقت گوش کنیم؟

حرف انقلاب

رهبر معظم انقلاب بعد از ظهر امروز چهارشنبه اول فرودین ۱۳۹۷ در حرم امام رضا (ع) سخنرانی می‌کنند؛ این سخنرانی به طور زنده از شبکه های صدا و سیما پخش خواهد شد.
اما چرا نوجوانان باید این سخنرانی را کامل و با دقت گوش کنند؟ در این یادداشت با اشاره به ویژگی های منحصر به فرد این سخنرانی سالیانه، به این سوال مهم پاسخ داده ایم. 

۱

 


  

روحانی جوان

 
روحانی جوان و انقلابی مشهدی در روزهای منتهی به سقوط حکومت شاهنشاهی در حرم علی‌بن‌موسی الرضا(علیه السلام) برای مردم سخنرانی می‎‌کند. هزاران نفر از مردم انقلابی مشهد پای منبر حجت الاسلام سیدعلی خامنه ای، فرزند شجاع و سخنور آیت الله سید جواد خامنه‎‌ای می‎‌نشینند تا از اوضاع‌واحوال کشور مطلع شوند. نیروهای ساواک، در یکی از این سخنرانی‎‌ها، سیم‎‌های بلندگوها را قطع می‎‌کنند تا صدای سخنران مسلط و باصلابت مشهدی به گوش مردم نرسد، اما صدای او آن‎‌قدر رسا و عزم او آن‎‌قدر جزم است که بدون بلندگو هم برای مردم سخنرانی می‎‌کند. از همان روزها معلوم بود که هیچ قدرتی نمی‎‌تواند پیوند او را با مردم قطع کند؛ صدای او به مردم خواهد رسید...
 
 

از همان روزها معلوم بود که هیچ قدرتی نمی‎‌تواند پیوند او را با مردم قطع کند؛ صدای او به مردم خواهد رسید...

 
۲

    
 

سخنرانی منحصر به فرد


  
این شاید یکی از قدیمی‎‌ترین تصاویر ذهنی باشد که از آیت‎‌الله خامنه‎‌ای هنگام روشنگری اوضاع‎‌واحوال کشور در حرم امام رضا (ع) در ذهن‎‌ها حکاکی شده است. از آن روزها، سال‎‌ها می‎‌گذرد و سخنرانیِ چهارشنبه، اول فروردین ۱۳۹۷، بیست‎‌ونهمین سخنرانیِ متوالیِ رهبری در روز اول فروردین از سال ۱۳۶۹ تا کنون خواهد بود، اما این سخنرانی چه ویژگی‎‌های منحصربه‎‌فردی دارد؟ 
۳

    
 

یک. نمادهای هویتی جمهوری اسلامی


 
 

رهبر انقلاب، در تمامی سال‎‌های رهبری خود، در محضر امام رضا (ع) و در حضور مردم، دربارۀ وقایع سالی که پشت سر گذاشته می‌شود گزارش ارائه می‎‌دهند؛ انتخاب مکان سخنرانی و همچنین حضور اقشار مختلف مردم در آن، هر دو نشانه‎‌های نمادینی از مولفه‎‌های هویت‎‌بخش جمهوری اسلامی هستند، دو عنصر درهم‌تنیده‌شده و جدایی‌ناپذیر: «اتکا به اسلام» در حرم امام رئوف و «حضور مردم» در پای رهبر انقلاب، همان چیزی که امام خمینی درباره‌اش گفته است: «جمهوری اسلامی، نه یک کلام بیشتر و نه یک کلام کمتر».


   
۴

  

دو. گزارشی جامع و دقیق از وقایع سال گذشته کشور که باید بدانیم


  

 نوجوان انقلابی باید دربارۀ اتفاقاتِ سیاسی کشور تحلیل درستی داشته باشد. چون تحلیل ما از اتفاقات امروز جهت‎‌گیری‎‌های آینده‌مان را مشخص می‎‌کند. خبرهای زیادی در طول روز به ما می‎‌رسد و برای فهم خبرها باید بتوانیم آن‌ها را تحلیل کنیم. رهبری، در سخنرانی و پیام‌هایشان در طول سال، وقایع مختلف را تحلیل می‎‌کنند تا آن دسته از واقعیت‎‌هایی که -احیاناً پشت پردۀ یکسری فنون رسانه‎‌های دشمن- پنهان مانده روشن شود و مردم به علت واقعی یکسری از رویدادها آگاه شوند. شاید بتوان گفت که سخنرانیِ ابتدای سالِ رهبر انقلاب جمع‌بندیِ منطقیِ وضعیت کشور در سال گذشته باشد، که ایشان در این صحبتشان با مردم رخدادهای مهم کشور در آن سال را تحلیل می‌کنند.ما، هر روز که بیدار می‌شویم، کلی خبر به گوشمان می‌خورد که باید دربارۀ برخی‌شان موضع بگیریم و نظر بدهیم. اما نظرات و تحلیل‌های ما دربارۀ آن خبرها قطعاً مستقل نیست از اطلاعاتمان و تأثیری که از منابع مختلف خبری می‌گیریم. پس این سخنرانی رهبرْ معیار خوبی برای جمع‎‌بندی و تکمیل همۀ تحلیل‎‌های کوچک و بزرگ ما در امور مختلف خواهد بود. اما چرا این ماجرا مهم است؟ چون با نگاه به تمام این تحلیل‌هاست که می‌توانیم نقش و جایگاه خودمان را در نقشۀ ساختنِ آینده کشور، آن هم براساس آرمان‎‌های انقلاب، پیدا کنیم. اگر فهم درستی از وضعیت کنونی کشور نداشته باشیم و نتوانیم اتفاقات مختلف را درست بفهمیم، به‌مرور و با پیچیده‎‌ترشدن امتحان‎‌های سیاسی، احتمال خطای ما بالاتر می‌رود و امکان دارد نتوانیم مسیر درست را تشخیص دهیم. گوش‌دادن دقیق به سخنان اول فروردین آقا به ما کمک می‎‌کند تا یکبار دیگر نوع نگاهمان به وضعیت کشور را بررسی کنیم و آنچه را از زبان رهبری می‎‌شنویم پیش خود تجزیه و تحلیل کنیم و صرفاً شنونده نباشیم، چون همین موشکافی در صحبت‌های آقاست که به ما مهارت درست تحلیل‌کردن را می‎‌دهد و نه صرفاً حفظ‌کردن موضع‎‌گیری‎‌های متفاوت رهبر در امور مختلف. «این تحلیل را من عرض می‎‌کنم و مایلم جوانان عزیزِ ما آنچه را می‎‌شنوند پیش خودشان تجزیه و تحلیل کنند و بر روی آن فکر کنند». ۱


  
 

تحلیل ما از اتفاقات امروز جهت‎‌گیری‎‌های آینده‌مان را مشخص می‎‌کند


  
۵

  

سه. اشاره به معیارهایی که برای فهم اتفاقات نیاز داریم


 
 

در سال‎‌های اخیر، رهبر انقلاب -علاوه‌بر ارائۀ یک سخنرانی جمع‌بندی‌شده و گزارشگونه از وقایع تلخ و شیرین سال- به برخی کلیاتی اشاره می‌کنند که ما برای فهم مسائل کشور به آن‌ها نیاز داریم. این اشارات، هر سال با پیچیده‎‌ترشدن ابزارهای دشمنان برای ضربه به جمهوری اسلامی، سهم بیشتری از سخنان رهبری را به خود اختصاص می‎‌دهند. اگر بخواهیم مثال بزنیم، تجزیه و تحلیل ابعاد مختلفِ یک خبر شبیه این است که کسی از رودخانه یک ماهی بگیرد و بدهد به ما! اما انتقال معیارهای کلی برای فهم اتفاق‌ها مثل یاددادن ماهی‎‌گیری است. گاهی اوقات، تجزیه و تحلیل کافی نیست و یک واقعه باید با توجه به اطلاعات کلان‎‌تری تحلیل شود. مثلاً، آیت‎‌الله خامنه‎‌ای در سال‎‌های گذشته، علاوه‌بر اینکه یکسری جزئیات را دربارۀ مذاکرات هسته‎‌ای و بدعهدی‎‌های آمریکا گوشزد کردند، به سیاست‎‌های کلیِ استکبار جهانی دربرابر جمهوری اسلامی اشاره کرده‎‌اند. در سال‎‌های قبل از آن هم، که دشمنان در تلاش بودند تا از راه‎‌های مختلف جمهوری اسلامی را به زانو دربیاورند، رهبر به دشمنی اشاره کردند که می‌خواست بر کشور مسلط شود.این معیارهای کلی به ما چارچوب‎‌های مشخصی می‌دهد تا مسائل روز را بفهمیم و، در دنیای پراکندۀ اخبار و وقایعِ رنگارنگ و کادوشده، سحر و جادو نشویم و بتوانیم از بالا مجموعه‎‌ای از اقدامات و رفتارها را بفهمیم. ازطرف‎‌دیگر، گاهی اوقات ممکن است تحلیل هر کدام از ما دربارۀ یک واقعۀ جزئی با تحلیل رهبری متفاوت باشد، اما وقتی آن واقعه را «با نگاه کلان و از بالا» در مجموعۀ وقایع کشور و منطقه و جهان نگاه می‎‌کنیم، می‎‌توانیم منطق تحلیل سیاسی رهبری را بفهمیم. تحلیلی که بر تجربه تاریخی، سنت‎‌های الهی و وقایع و اخبار روز تکیه دارد. اهمیت فهم منطق تحلیل سیاسی رهبر در این است که می‌توانیم، در گام اول، فهم و، در گام دوم، عمل خودمان را با آنچه مورد انتظار رهبری است تراز کنیم. برخی انحراف‌های اساسی از مبناهای اسلام و انقلاب در زاویه‌گرفتن‌های جزئی از تحلیل درست یک واقعه یا جریان سیاسی و اجتماعی ریشه دارد... مراقب باشیم! 


  
 

این معیارهای کلی به ما چارچوب‎‌های مشخصی می‌دهد تا مسائل روز را بفهمیم و، در دنیای پراکندۀ اخبار و وقایعِ رنگارنگ و کادوشده، سحر و جادو نشویم

 
۶

  

چهار. حساب‌وکتاب گذشته برای برنامه‌ریزی در آینده


  

 سخنرانی روز اول فروردین یک حساب‌وکتاب ملی است؛ همان‌طور که در مسائل شخصی «محاسبۀ نفس» برای ما لازم است، در مسائل کلان هم باید خودمان را محاسبه کنیم. «محاسبۀ ملی یک کار با‎‌اهمیت و پرارزش است؛ خودمان را محاسبه کنیم، به خودمان نگاه کنیم؛ آنچه را که بر ما گذشته است بار دیگر مورد نظر قرار دهیم؛ از آن درس و عبرت بگیریم، برای آینده بهره ببریم». 2 رهبر انقلاب، با اشراف بر مسیری که در چهار دهۀ گذشته طی کرده‌ایم و نقاط قوت و ضعفمان در این مسیر، دخل‎‌وخرجمان در ابعاد کلان را بررسی می‎‌کنند. به همین جهت است که، سال‎‌های متمادی، بخشی از این سخنرانی دربارۀ پیشرفت‎‌های کشور پس از انقلاب اسلامی بوده. رهبری، گاهی برای نشان‌دادن اهمیت پیشرفت‎‌های همه‌جانبۀ کشور، به وضعیت ما در زمان طاغوت و البته به برنامه‎‌های دشمنان برای تطهیر حکومت دست‌نشانده و ناکارآمد پهلوی هم اشاره کرده‎‌اند. شناختن نقاط قوت و ضعف ما در طول این سال‎‌ها به ما کمک می‎‌کند تا تصور دقیق‎‌تری از آیندۀ پیش‎‌رو داشته باشیم، آینده‎‌ای که در همین سخنرانی با جزئیات بیشتری به آن اشاره می‎‌شود، و ما در بخش بعد آن را توضیح می‌دهیم.


  
 

همان‌طور که در مسائل شخصی «محاسبۀ نفس» برای ما لازم است، در مسائل کلان هم باید خودمان را محاسبه کنیم


  
۷

  

پنج. آینده‌نگاری: ترسیم نقشۀ راه آینده 


 
 

بخش مهمی از سخنرانی ابتدای سال آیت‎‌الله خامنه‎‌ای به ترسیم مسیر پیش روی انقلاب اسلامی می‌پردازد؛ این نقشه چند مرحلۀ اصلی دارد: بخشی از آن مربوط به شعار سال است. روز قبل از این سخنرانی، رهبر انقلاب نام سال را به مردم اعلام می‌کنند و ابعاد و جزئیات آن و ضرورت‎‌های تحقق این هدف‎‌گذاری سالانه را در سخنرانی فردایش شرح می‌دهند. رهبر انقلاب با نامگذاری سال و همچنین با مشخص کردن اولویت های کشور و تهدیدهای احتمالی مسیر پیشِ رو، آینده مطلوب را با بسیج کردن آحاد مردم و نیروهای انقلابی محقق می کنند و تهدیدهای احتمالی را خنثی می کنند. پس این سخنرانی، صرفا بیان چند کلمه حرف نیست و وظیفه ما نسبت به آینده نزدیک را مشخص خواهد کرد. جهت‎‌گیری اصلی کشور معطوف به نام‎‌گذاری سال است و ما نوجوانان باید برای رسیدن به آن به‌قدر توان خودمان تلاش کنیم و نقش و سهممان را در تحقق آن پیدا کنیم. شناخت جهت‌گیری‌های کشور و وضعیت پیشِ‌ِرو اولین شرط برنامه‎‌ریزی درست و شناخت وظایف فردی و جمعی ماست. بنابراین سخنرانی اول فروردین اهمیت ویژه‎‌ای دارد و باید بتوانیم، بعد از شنیدن دقیق بیانات رهبر، جای خودمان را در پازل نقشۀ پیشِ‌روی کشور پیدا کنیم.

آخرین بخش این آینده‎‌نگاریْ پیش‎‌بینی هوشمندانۀ نقشه‎‌های دشمن است. رهبر انقلاب در سال‎‌های گوناگون، با توجه به تحرکات دشمنان، مردم را از برنامه‎‌ریزی‎‌های آن‌ها آگاه کرده‎‌اند تا در برهه‎‌های حساسی مثل انتخابات و... از دشمن عقب نمانند. «ما در برنامه‎‌ریزی‎‌ها همیشه باید جلوتر از دشمن حرکت کنیم. در مقابل فعالیت دشمن، کشور نباید در حال انفعال به سر ببرد. هوشمندانه باید نقشۀ دشمن را حدس زد و تشخیص داد و جلوتر از دشمن عمل کرد».۳  شناختن دشمنی که عامل اصلی برهم‌زنندۀ برنامه‎‌ریزی‎‌های ما در جهت رشد و پیشرفت شخصی یا جمعی است تأثیر زیادی دارد در خنثاکردن همۀ توطئه‎‌های آن‌ها.  به خصوص آنکه با تاکید چندباره رهبر انقلاب بر اهمیت نوجوانان و دهه هشتادی ها در تحقق آرمانهای انقلاب اسلامی، نقشه های ویژه دشمنان برای این نسل، احتمالا ابعاد تازه ای پیدا خواهد کرد.


  
 

باید بتوانیم، بعد از شنیدن دقیق بیانات رهبر، جای خودمان را در پازل نقشۀ پیشِ‌روی کشور پیدا کنیم


  
۸

  

پاورقی ها

 

 ۱- بیانات در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی، ۱۳۹۵/۱/۱ 

۲- بیانات در حرم مطهر رضوی، ۱۳۹۲/۱/۱

۳- همان.

  • ۲ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید
  • احسان عباسی ۰۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۸

    جانم فدای رهبر