بیانات رهبر انقلاب در دیدار اعضای کنگره ی بزرگداشت شهید بی نشان؛ آیت الله شهید صدوق

مرگ تاجرانه

۱

 


شهر عالم خیز


بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم
همان‎طور که آقایان ذکر کردند، شهر گلپایگان و منطقه‎ی گلپایگان یک منطقه‎ی عالِم‎خیزی است و علمای بزرگی در این ۱۵۰ سال اخیر از این شهر برخاستند که تا امروز هم بحمداللّه از بزرگان آنها کسانی در حوزه‎های علمیّه هستند.

۲


 

رنگ شهادت


لکن رنگ شهادت و زینت شهادت چیزی است فراتر از این حرفها، و بحمداللّه آن‎طوری که از بیانات آقایان استفاده شد، شهر گلپایگان شهدای برجسته‎ای هم داشته، از جمله همین شهید مرحوم صدوق که بنده، یعنی از ایشان سابقه‎ی ذهنی ندارم؛ لکن این خصوصیّاتی که شما گفتید، خصوصیّات برجسته‎ای است: اوّلاً خصوصیّت خدمت به مردم؛ ثانیاً خصوصیّت مقابله و مواجهه‎ی با دستگاه طاغوت؛ و از همه بالاتر خصوصیّت شهادت در راه خدا؛ ایشان در این راه جانشان را از دست داده‌اند و به شهادت رسیده‌اند؛ این خیلی باارزش و باعظمت است. خداوند ان‎شاءاللّه درجات ایشان را عالی کند و ایشان را با اولیائشان، با شهدای صدر اسلام، با شهدای کربلا ان‎شاءاللّه محشور کند.
۳


 

بالاترین سود


شهدای دیگر هم که در میدان نبرد با دشمن ــ چه در دفاع مقدّس و چه در غیر از آن ــ به شهادت رسیده‌اند، همه‎ این رتبه‎ی والای شهادت را دارا هستند. در امر شهادت آنچه مهم است این است که کسی آماده بشود جان خودش را کف دستش بگیرد برای بذل در راه خدا؛ ایثارگران ما، رزمندگان ما، فداکاران ما که جانشان را کف دستشان گرفتند و رفتند، همه‎ی اینها این فضیلت را دارند، منتها گاهی خدای متعال نسبت به کسانی تفضّل ویژه‎ای میکند و پاداش آنها را که شهادت است به آنها نقد میدهد، بنابراین ارزششان و اعتبارشان میشود چند برابر؛ برای خاطر اینکه از خدای متعال پاداش این مجاهدت را به‎صورت نقد گرفتند:  اِنَّ اللهَ اش‍ـتَريّْ  مِنَ المُ‍ـؤمِنينَ اَنفُسَهُم وَ اَموالَهُم بِاَنَّ لَهُمُ الجَنَّ‍ـةَ يُقاتِلونَ في سَبيلِ اللهِ فَيَقتُلونَ وَ يُقتَلونَ وَعـدًا  عَلَيهِ حَقًّا فِى التَّوریةِ وَ الاِنجيـلِ وَ القُرآن،  یعنی خدای متعال جانشان را، این متاع را از اینها قبول کرد و در مقابل، بهشت را به آنها داد؛ بالاترین معامله این است، بالاترین سود این است.


۴

 

معامله با خدا


جان ما همان سرمایه‎ای است که به‌هرحال خواهی نخواهی از بین خواهد رفت؛ یعنی هیچ‎کس نیست که این جان  و عمر را که باارزش‎ترین سرمایه‏ی انسانی او است، بتواند نگه دارد؛ یک مدّتی هست؛ بعد، از ما گرفته خواهد شد. به شکلهای مختلفی گرفته خواهد شد؛ یک نفری مثلاً تصادف میکند در بیابان یا خیابان و با تصادف از بین میرود؛ یکی با بیماری از بین میرود؛ [امّا] یکی این جان را با خدا معامله میکند؛ این جانِ از بین رفتنی را معامله میکند.
۵


 

مرگ تاجرانه


بنده پیش از انقلاب در سخنرانی‎ها مکرّر این را میگفتم که شهادت مرگ تاجرانه است، مرگ حسابگرانه است؛ کسی که در راه خدا شهید میشود، در واقع بهترین حسابگری را دارد میکند، چون این [جان] که ماندنی نیست؛ مثل تعبیر معروف «روغن ریخته، نذر امامزاده» است. خب این روغنِ ریخته است دیگر، اینکه ماندنی نیست؛ این را آدم نذر امامزاده بکند، خیلی باارزش است، خیلی زرنگی میخواهد؛ این زرنگی را شهدای ما داشتند که توانستند این جانِ از بین رفتنی را با خدای متعال معامله کنند و خدای متعال با این لحن با اینها حرف بزند: اِنَّ اللهَ اش‍ـتَريّْ  مِنَ المُ‍ـؤمِنينَ اَنفُسَهُم؛ پروردگارا! ما  که هستیم که تو جان ما را بخری؟ این جان مال تو است، متعلّق به تو است، اصلاً ما که اختیاری در مورد آن نداریم؛ ببینید چقدر خدای متعال ارزش قائل میشود برای این مجاهد فی‌سبیل‌اللّه؛ مِنَ المُ‍ـؤمِنينَ اَنفُسَهُم وَ اَموالَهُم بِاَنَّ لَهُمُ الجَنَّ‍ـةَ يُقاتِلونَ في سَبيلِ اللهِ فَيَقتُلونَ وَ يُقتَلون؛ این است؛ خدای متعال برای شهدای ما این را قرار داده است.
۶


 

کار خوب


این ارزش را ما خیلی باید گرامی بداریم و شما هم که حالا، هم از این روحانی شهیدِ عزیز ــ شهید صدوق ــ و هم از بقیّه‎ی شهدای شهرتان دارید دفاع میکنید و حمایت میکنید و آنها را تکریم میکنید، تعظیم میکنید، این کار بسیار خوبی است. امیدواریم ان‎شاءاللّه خدای متعال به شماها اجر بدهد و ان‎شاءاللّه آینده‎ی شهر گلپایگان هم مثل گذشته‎ی آن، سرشار از علم و معنویّت و فداکاری باشد.
والسّلام‌علیکم‌ورحمةاللّه‌وبرکاته

  • ۰ نظرها
نمودار فعالیت کاربران در طول هفته گذشته
با کلیک بر روی گزینه ها، الگوی کمرنگ را بسازید